Izraeli në zi, ndahet nga jeta “Zonja e Parë”, Nechama Rivlin

Nechama Rivlin, gruaja e Presidentit të Izraelit, Reuven Rivlin, vdiq të martën në mëngjes në moshën 73-vjeçare


Nechama Rivlin, gruaja e Presidentit të Izraelit, Reuven Rivlin, vdiq të martën në mëngjes në moshën 73-vjeçare, tha Sekretari i Presidentit në një deklaratë.

Rivlin vdiq në prag të ditëlindjes së 74 të saj në Spitalin Beilinson në Petah Tikva, ku ajo u trajtua pas një transplantimi të mushkërive në mars.

“Tre muaj pas transplantimit të mushkërive, Nechama Rivlin vdiq këtë mëngjes,” tha Spitali Beilinson në një deklaratë. “Për keqardhjen tonë, përpjekjet mjekësore për ta stabilizuar atë me kalimin e kohës gjatë periudhës së komplikuar të rehabilitimit nuk patën sukses”.

Presidenti ka postuar një foto të gruas së tij në Facebook së bashku me fjalët “Nechama ime”.

Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka shprehur ngushëllimet e tij familjes Rivlin.

“Së bashku me të gjithë qytetarët e Izraelit, gruaja ime Sara dhe unë ndiejmë dhembje të thellë për vdekjen e gruas së presidentit, Nechama Rivlin,” tha Netanyahu në një deklaratë të shkurtër.

“Ne të gjithë u lutëm për rimëkëmbjen e saj gjatë periudhës së fundit gjatë së cilës luftoi me guxim dhe intensitet për jetën. I shprehim ngushëllimet tona presidentit dhe të gjithë familjes së tij, “ tha ai.

Rivlin, 73 vjeç, vuajti nga fibroza pulmonare, një gjendje në të cilën indet e mbresë grumbullohen në mushkëri dhe e vështirësojnë frymëmarrjen.

Nechama Rivlin lindi në vitin 1945 në Moshav Herut në rajonin Sharon. Ajo u martua me Reuven Rivlin në vitin 1971 dhe punoi shumë vite në Universitetin Hebraik në Jeruzalem, derisa u tërhoq në vitin 2007, kohë kur u zbulua edhe gjendja e saj në mushkëri.

“Kur Nechama u transferua në Rezidencën e Presidentit, ajo zgjodhi të përqëndrohet në artin, aktivitetet për fëmijët me nevoja të veçanta, mjedisin dhe natyrën, nëpërmjet dhembshurisë dhe dashurisë së njerëzve”, tha Sekretari i Presidentit në një deklaratë.

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.