Akademia e Gjuhës Hebraike miraton 1.400 fjalë të reja

Akademia e Gjuhes Hebraike publikoi nje liste prej 1,400 fjalesh dhe frazash te reja te miratuara kohet e fundit, shume prej te cilave formalizuan termat ligjore qe ne te kaluaren ishin mbështetur ne anglisht.


Akademia e Gjuhes Hebraike te henen publikoi nje liste prej 1,400 fjalesh dhe frazash te reja te miratuara kohet e fundit, shume prej te cilave formalizuan termat ligjore qe ne te kaluaren ishin mbeshtetur ne anglisht.

Mes frazave te miratuara ishte hebraishtja hatara lefee hahok qe do te thote “lejohet me ligj” ne vend te fjales angleze “legalizim” dhe hebraisht per “deshmi te fituara ne menyre te paligjshme”, rayaa habaa b’avera, ne vend te nje fjale te frymezuar nga Bibla qe do te thote ” fryt i pemes helmuese “, nje idiome e huazuar nga ligji amerikan. Fjalet e reja u shtuan ne nje fjalor qe eshte punuar gjate 30 viteve te fundit nga Komiteti i Akademise per Kushtet Ligjore, i cili numeronte midis anëtareve te tij eksperte te ndryshem ligjore, duke perfshire gjykatesit e Gjykates se Larte. Fraza te tjera te miratuara per perdorim ishin hebraishtja per “tarifa te perkohshme- s’char tirha iti – ne vend te perdorimit te veshtire te fjales angleze “mbajtes”dhe”trupit te koorporates,ne hebraisht në hebraisht ta’agid hakuk, ne vend te ngathet “Tagid statutory”, nje fraze qe kombinonte fjalen hebraike per fjalen” koorporate dhe fjalen angleze “statutore”.

Perveç kesaj, disa shprehje te reja hebraike u miratuan per perdorim, siç jane fjalet per nje deklarate ligjore (amara), nje pajisje per kthimin e trenave (sovevan), nje makine shitese (mehonat mimkar) dhe hebraisht per “sistem reciprok” (ma ‘arechet gomlin) do te thote nje ekosistem.

Gjithashtu, me kerkese te aktivisteve te mjedisit, u shtuan edhe nje fraze specifike per produktin e mbeturinave nga procesi i nxjerrjes se naftes nga ullinjteqe ka qene ndotes i lumenjve ne rajonin qendror te vendit. Termi i ri, “mohal”, ka origjinen e tij ne tekstet Talmudike.  Akademia gjithashtu miratoi emra te rinj per akrepa te ndryshme dhe merimangat, mes tyre disa lloje te opiliones, te njohura zakonisht si merimangat me gjymtyre te gjata.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…