Investimet izraelite në Shqipëri, ambasadori Canaj takon kreun e AJC, David Harris

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me z.David Harris, Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Commitee (AJC) New York


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me z.David Harris, Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Commitee (AJC) New York në selinë e ambasadës, ku mori pjesë dhe Drejtorja e AJC/Jeruzalem Avital Leibovich.

Gjatë takimit palët diskutuan për zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe rajon, pritshmëritë për hapjen e negociatave dhe efektet e pritshme nga vendimi i BE në tetor, zgjedhjet në Kosovë, marrëdhëniet dypalëshe me shtetin e Izraelit si dhe çështje për ndjekje në të ardhmen ndërmjet Shqipërisë dhe AJC.

“Z.Harris u interesua të dinte veçanërisht situatën e investimeve izraelite në Shqipëri, fushat kryesore ku këto investime janë përqendruar, sfidat dhe problematika për investitorët shqiptarë për të investuar në Izrael si dhe stadi aktual i marrëveshjeve dypalëshe ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit”, thuhet në një njoftim të ambasadës shqiptare në Izrael.

Ambasadori Canaj vlerësoi marrëdhëniet tepër pozitive bilaterale mes dy vendeve si dhe ofroi një ekspoze të trendit të biznesit, duke u fokusuar në fushën e turizmit dhe bujqësisë si dhe investimeve me kapital izraelit në infrastrukturë apo projekteve për të investuar në hotelerinë e luksit, duke theksuar dhe incentivat e qeverisë shqiptare për lehtësi fiskale ndaj investitorëve të huaj.

Sipas ambasadës, roli i AJC ka qene dhe mbetet tepër i rëndësishëm ne intensifikimin e marrëdhënieve ndërmjet Shqipërisë dhe shtetit te Izraelit, si dhe ne mbështetjen e Shqipërisë ne forumet ndërkombëtare organizuar ne SHBA dhe me gjere.

Në muajin korrik të këtij viti, David Harris, në krye të një delegacioni të Komitetit Hebreo-Amerkan (AJC) vizitoi Shqipërinë, ku u takua me personalitetet më të larta të jetës politike në vend, përfshirë Presidentin e Republikës, Ilir Meta dhe kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi.

 

Presidenti Meta pret American Jewish Committee: Të forcohet miqësia dhe bashkëpunimi ekonomik

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi pret American Jewish Committee: Marrëdhënie të shkëlqyera me SHBA dhe Izraelin

Veliaj pret American Jewish Committee: “Shalom”, bashkë na lidh historia dhe e ardhmja

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu: Irani, regjimi më anti-semitik në planet

Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë shfrytëzuar ceremoninë përkujtimore për 75-vjetorin e çlirimit të kampit të përqendrimit, Aushvic në Poloni,…

SHQIPËRI

Roli i Shqipërisë në mbrojtjen e hebrenjve

Akademia e Shkencave dhe Muzeu “Solomoni” zhvilluan të shtunën në Berat një konferencë shkencore mbi rolin e Shqipërisë në mbrojtjen…

KOSOVA

Pacolli: BESA ishte edhe në Kosovë, Arsllan Reziqi strehoi 40 familje hebrenjsh

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, në një postim në Twitter shkruan se “Kosova i bashkohet me botën për…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…