BE i jep miliona euro startapit izraelit për të zhvilluar monitoruesin e frymëmarrjes

Startapi mjekësor izraelit, NanoVation, siguroi një grant prej 2.5 milion eurosh nga programi Horizon 2020 EIC Accelerator i Bashkimit Evropian, për të zhvilluar pajisjen e tyre më të mirë të monitorimit të frymëmarrjes. Përafërsisht 328 milion njerëz në të gjithë botën kategorizohen se vuajnë nga COPD. Shtetet e Bashkuara harxhojnë rreth 49 miliardë dollarë në vit për pacientët me COPD.


Startapi mjekësor izraelit, NanoVation, siguroi një grant prej 2.5 milionë eurosh nga programi Horizon 2020 EIC Accelerator i Bashkimit Evropian, për të zhvilluar pajisjen e tyre të monitorimit të frymëmarrjes.

Monitorimi i frymëmarrjes, SenseGuard, është një pajisje mjekësore wireless që gjurmon vazhdimisht modelet e frymëmarrjes së një pacienti, duke zbuluar përkeqësimin e hershëm të mushkërive në pacientët që vuajnë nga sëmundje kronike të frymëmarrjes – dhe veçanërisht ky është sensori i parë “nano” i monitirimit të frymëmarrjes në llojin e tij.

SenseGuard tashmë e ka bërë atë përmes fazave të provave klinike dhe ka marrë markën CE për të tregtuar produktin në Zonën Ekonomike Evropiane (EEA). Aktualisht po vendoset nëpër spitale në të gjithë Izraelin dhe Bashkimin Evropian (BE), për hulumtime të mëtejshme klinike.

Monitori, i zhvilluar posaçërisht për kushte të ndryshme të frymëmarrjes si Sëmundja Kronike Obstruktive Pulmonare (COPD – Chronic Obstructive Pulmonary Disease), ka aftësinë për të ndjekur funksionin e mushkërive të një pacienti pa ndihmën e një mjeku ose nevojën për një test invaziv.

Përafërsisht 328 milion njerëz në të gjithë botën kategorizohen se vuajnë nga COPD. Shtetet e Bashkuara harxhojnë rreth 49 miliardë dollarë në vit për pacientët me COPD, me pjesën më të madhe të kostove që vijnë nga shtrimet në spital.

“Kostoja e ndërhyrjes dhe trajtimit parandalues varion nga dhjetëra në qindra dollarë, ndërsa ato minimizojnë spitalet e panevojshme, të cilat do të kushtonin midis 10,000 dhe 40,000 dollarë për një individ në SH.B.A. dhe midis 3,000 dhe 10,000 € në Evropë, dhe përkthehen në miliarda dollarë në vit për të gjithë sistemin shëndetësor.

NanoVation u themelua në 2014 pasi u shkëput nga Instituti i Teknologjisë Technion – Izrael. Kompania ka siguruar 6 milion dollarë gjatë dy raundeve të financimit, përveç grantit të dhënë nga programi EU Horizon 2020, dhe një grant të veçantë të dhënë nga Autoriteti i Inovacionit në Izrael.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…