Majko bisedime me American Jewish Committee, diaspora shqiptare me modelin hebraik

Sot, u zhvillua takimi virtual ndërmjet Ministrit të Shtetit për Diasporën i Shqipërisë, Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te American Jewish Committee (AJC)/New York, David Harris, Drejtoren e AJC/Jerusalem Avital Leibovich si dhe me përfaqësuesit nga diaspora shqiptare në Amerike etj. Ky takim virtual u organizua nga Ambasada e Shqipërisë në Izrael.

Foto nga takimi korrik 2019: Ministri i Shtetit për Diasporën z. Pandeli Majko, Drejtori i American Jewish Committee (AJC), Z.David Harris dhe Drejtorja e AJC/Jerusalem Avital Leibovich.

Sot, u zhvillua takimi virtual ndërmjet Ministrit të Shtetit për Diasporën i Shqipërisë, Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te American Jewish Committee (AJC)/New York, David Harris, Drejtoren e AJC/Jerusalem Avital Leibovich si dhe me përfaqësuesit nga diaspora shqiptare në Amerike etj. Ky takim virtual u organizua nga Ambasada e Shqipërisë në Izrael.

Ky takim, sherbeu si pikenisje per te vendosur nje linje komunikimi ndermjet Strukturave pergjegjese shqiptare per zhvillimin e marredhenieve me diasporen, me perfaqesuesit e AJC, me qellim vendosjen e urave te bashkepunimit mes paleve, ku permendim interesimin mbi modelin e diaspores hebreje.

Ky takim, siç u dakordesua mes pjesemarresve, do te vijoje me tej me takime te tjera ne Tirane, New York ose Izrael, me rastin e organizimit vitin e ardhshem te Samitit me Diasporen, apo ne formate te tjera ku permendim Keshillin Koordinues per Diasporen etj“, shkruan Ambasada e Shqipërisë në njoftmin e saj.

Në korrik të vitit të kaluar, Ministri i Shtetit për Diasporën z. Pandeli Majko u takua me një grup përfaqësuesish të organizatës American Jewish Committee (AJC), të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv i AJC, z. David Harris, ku e pranishme Drejtorja e AJC/Jerusalem Avital Leibovich. Gjatë takimit u bisedua për shkëmbimin e përvojave të të dy vendeve.

Sot, u zhvillua takimi virtual ndermjet Ministrit te shtetit per Diasporen, z. Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te…

Posted by Ambasada Izrael on Tuesday, July 21, 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…