“The Times of Israel”/ Kryeparlamentarja e Kosovës: Toda raba Izrael!

Kryeministri Benjamin Netanyahu ndau në Twitter një video të hënën në të cilën Vjosa Osmani, kryetari i parlamentit të Kosovës, falënderoi Izraelin për njohjen e Republikës së Kosovës dhe shprehu shpresën se lidhja e re midis dy kombeve do të forcohet përmes bashkëpunimit parlamentar.


Kryeministri Benjamin Netanyahu ndau në Twitter një video të hënën në të cilën Vjosa Osmani, kryetari i parlamentit të Kosovës, falënderoi Izraelin për njohjen e Republikës së Kosovës dhe shprehu shpresën se lidhja e re midis dy kombeve do të forcohet përmes bashkëpunimit parlamentar.

Duke qëndruar përpara memorialit të komunitetit hebre në Parlamentin e Kosovës, Osmani tha, “Todah Rabah për Izraelin për njohjen e Republikës së Kosovës.

Duke iu referuar përpjekjeve të suksesshme shqiptare për të mbrojtur komunitetin e saj hebre nga Holokausti dhe ndihmës shqiptare për hebrenjtë e tjerë që u larguan nga Gjermania dhe Austria, ajo vazhdoi, “Më shumë se shtatë dekada më parë, shqiptarët në Kosovë kishin hapur zemrat e tyre dhe shtëpi për popullin hebre për t’i shpëtuar ata nga zhdukja.

Që atëherë populli i Kosovës dhe populli i Izraelit kishin një lidhje të veçantë, e cila më në fund u zyrtarizua përmes vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit këtë javë,” tha Osmani.

Javën e kaluar Serbia dhe Kosova u zotuan të hapnin ambasada në Jeruzalem.

Deri më tani, Kosova, një vend kryesisht mysliman, nuk e ka njohur kurrë më parë Izraelin dhe as Izraeli nuk e ka njohur Kosovën.

Lidhjet ngrohëse midis Izraelit dhe dy kombeve të Ballkanit vijnë pasi administrata Trump ndërmjetësoi një marrëveshje për Izraelin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për të normalizuar marrëdhëniet.

Marrëveshja u pasua nga fluturimi i parë komercial midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, me Arabinë Saudite fqinje dhe Bahreinin për të lejuar fluturime të tilla të kalonin nëpër hapësirën e tyre ajrore.

Shtetet të tjera arabe, përfshirë Sudanin, Bahreinin dhe Omanin, janë identifikuar si vende që së shpejti gjithashtu mund të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…