“Ja vlen të investosh në Kosovë!”, Dhoma Ekonomike e Izraelit fton sipërmarrësit izraelitë

Dhoma e Ekonomike e Izraelit (Chamber.gov.il) shkrim për mundësitë që ofron Kosova për investitorët izraelitë.

Gërvalla uron Cohen: Shalom dhe të thellojmë bashkëpunimin!

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, uroi Ministrin e Jashtëm të Izraelit, Eli Cohen, me rastin e marrjes së detyrës.

Agjencia e Arkivave të Kosovës marrëveshje me Yad Vashem

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës të Kosovës, Arbërie Nagavci zhvilloi një vizitë zyrtare në Izrael.

Ines Demiri takon Gabriel Hayon, President i Institutit Diplomatik

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim pune me Gabriel Hayon, President i Institutit Diplomatik (DI).

Palestina si vijë ndarëse mes Prishtinës dhe Tiranës

Dy shtete shqiptare dhe dy qëndrime të kundërta në Lindjen e Afërt: Tirana nuk e pranon Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, Kosova po. Ndarja vërehet edhe në Tiranë: kur bëhet fjalë për Palestinën Edi Rama ka qenë më lojal ndaj Rexhep Taip Erdoanit se Sali Berisha.

“The Times of Israel”/ Kryeparlamentarja e Kosovës: Toda raba Izrael!

Kryeministri Benjamin Netanyahu ndau në Twitter një video të hënën në të cilën Vjosa Osmani, kryetari i parlamentit të Kosovës, falënderoi Izraelin për njohjen e Republikës së Kosovës dhe shprehu shpresën se lidhja e re midis dy kombeve do të forcohet përmes bashkëpunimit parlamentar.

Kosova është një provë e karakterit moral të Izraelit

Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post:” Vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën do të forconte besueshmërinë e Izraelit si një mbështetës i drejtësisë.

Labinot Maliqi: Krenar që jam Imam i një shteti ku antisemitizmi nuk ka ekzistuar kurrë

Sot, në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, Bashkësia Hebreje “Bet Israel Kosova” organizoi shënimin e ditës Ndërkombëtare Përkujtimore të Holokaustit. Fjalim mbajti edhe Imami Labinot Maliqi, Drejtor ekzekutiv i organizates joqeveritare “Qendra Kosovare për Paqe”

Bashkësia Hebreje-Bet Israel Kosova organizon Festivalin e Dritës “Hanukkah”

Bashkësia Hebreje-Bet Israel Kosova si cdo vit edhe sot me datë 22.12.2019 nga ora 17:00 para Teatrit Kombëtar organizoi Festivalin e Drites Hanukkah

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë vende tjera të botës: Irlandë, Koreja e Jugut, etj. I njëjti model mund të konsiderohej edhe në Kosovë.