Raporti iranian: Shefi bërthamor u vra me armë izraelite të kontrolluara nga sateliti

TV Shtetëror iranian thotë se arma e gjetur në skenën e vrasjes së Fakhrizadeh kishte ‘logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite’. Zyrtari i lartë konfirmon se sulmi ishte kryer në distancë


Sulmi që vrau arkitektin e dyshuar të programit të armëve bërthamore të Iranit të Premten u krye duke përdorur një armë të prodhuar nga Izraeli të kontrolluar nga sateliti, raportuan faqet iraniane të lajmeve të hënën.

Vetëm pas varrosjes së Mohsen Fakhrizadeh, Press TV në gjuhën angleze i  TV shtetëror raportoi se një armë e marrë nga vendi i sulmit mbante “logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite”. Nuk kishte asnjë imazh të botuar të armës së pretenduar në raport, i cili iu atribua “burimeve të informuara”.

Për më tepër, një raport në faqen e lajmeve në gjuhën arabe Al Alam, i cili operohet nga korporata shtetërore e mediave Republika Islamike e Iranit Transmeton, tha se kishte prova të përfshirjes së Izraelit në vrasje. Raporti, i cili iu atribua një burimi të vetëm anonim, nuk ofroi asnjë provë për pretendimin e tij.

Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të vendit, i tha veçmas TV Shtetit se armiqtë e Iranit kishin filluar “një numër operacionesh të dështuara” kundër Fakhrizadeh në të kaluarën.

“Këtë herë, armiku aplikoi një metodë krejtësisht të re, profesionale dhe të sofistikuar,” tha ai, pa dhënë hollësi. “Asnjë individ nuk ishte i pranishëm në sit.”

Shamkhani fajësoi gjithashtu grupin iranian të mërgimit Mujahedeen-e-Khalq gjithashtu për “rolin në këtë”, pa dhënë hollësira. MEK nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Vrasja tejet publike e Fakhrizadeh nxiti një dënim të gjerë nga Irani, i cili akuzoi në mënyrë të qartë Izraelin si përgjegjës për sulmin dhe kërcënoi të hakmerrej për të.

Raportimet erdhën një ditë pasi faqja gjysmë zyrtare e lajmeve Fars, një njësi kryesore iraniane, raportoi se sulmi i së Premtes u krye nga larg duke përdorur një automatik me telekomandë të bashkangjitur në një makinë pa agjentë njerëzorë në skenë, një dukshëm ndryshe përshkrimi i sulmit sesa ishte prezantuar më parë. Llogaria nuk iu atribua burimeve zyrtare dhe nuk u konfirmua menjëherë nga Irani.

Sipas medias, sulmi ndodhi gjatë tre minutave ndërsa Fakhrizadeh – një gjeneral brigade në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe një figurë kryesore në programin ushtarak të vendit për kërkimin dhe zhvillimin e konsideruar prej Izraelit dhe SHBA si kreu i programit të tij mashtrues të armëve bërthamore – udhëtoi me gruan e tij drejt qytetit turistik Absard, në lindje të Teheranit.

Operacioni nisi kur makina e plumbit në detajet e sigurisë së Fakhrizadeh udhëtoi përpara për të inspektuar destinacionin e tij, thuhet në raport. Në atë moment, një numër plumbash u qëlluan në drejtim të makinës së blinduar të Fakhrizadeh, duke e shtyrë atë të dilte nga automjeti pasi ai me sa duket nuk ishte në dijeni se ishte nën sulm, duke menduar se zëri ishte shkaktuar nga një aksident ose ndonjë problem me makinën, sipas Lajmet Fars Dalja nuk specifikoi nëse ato të shtëna ishin qëlluar nga mitralozi me telekomandë ose nga një burim tjetër.

Sapo Fakhrizadeh doli nga automjeti, mitralozi me telekomandë hapi zjarr nga rreth 150 metra (500 këmbë) larg, duke e goditur atë tre herë, dy herë në anë dhe një herë në shpinë, duke ia prerë palcën kurrizore. Truproja i Fakhrizadeh u godit gjithashtu nga të shtënat me armë. Makina sulmuese, një Nissan, më pas shpërtheu, thuhet në raport.

Fakhrizadeh u dërgua në një spital aty pranë, ku u shpall i vdekur. Gruaja e tij gjithashtu duket se është vrarë në sulm, sipas mediave iraniane.

Fotografitë dhe videot e shpërndara në internet treguan një sedan me vrima plumbash në xhamin dhe dritaren e pasme, gjak i grumbulluar në asfalt dhe mbeturinat e shpërndara përgjatë një pjese të rrugës.

Raportet fillestare nga Irani kishin treguar më herët se një shpërthim ndodhi së pari, duke e detyruar makinën e Fakhrizadeh të ndalonte, në të cilën moment agjentët e armatosur hapën zjarr ndaj tij dhe detajeve të tij të sigurisë, duke i vrarë ata, para se të iknin nga vendi i ngjarjes.

Sipas lajmeve Fars, autoritetet iraniane gjetën pronarin e Nissan, i cili u largua nga vendi në 29 Tetor. Emri i pronarit nuk u përfshi në raport.

Një numër i analistëve të mbrojtjes hedhin dyshime në raportin e Fars për të shtënat me telekomandë, duke vënë në dukje se fotografitë e skenës treguan atë që dukej të ishte saktë me të shtëna me armë drejtuar makinës së Fakhrizadeh, e cila përshtatet më mirë me përshkrimet fillestare të operativëve të armatosur, të trajnuar që kryejnë sulmin.

Mediat e tjera kanë botuar gjithashtu raporte kontradiktore të vrasjes, përfshirë pretendimet se dhjetra operativë izraelitë ishin të përfshirë.

Një burim i panjohur i inteligjencës perëndimore i tha Kanalit 12 vrasja e fizikantit bërthamor, i përshkruar në të kaluarën si “babai” i projektit të Iranit për zhvillimin e armëve bërthamore, ishte “maja” e planeve afatgjata të Izraelit.

Teherani zyrtarisht mohon planet për zhvillimin e armëve atomike, mbajtja e programit të tij bërthamor është për qëllime civile, megjithëse një mori dokumentesh iranianë të vjedhur nga Teherani nga Mossad, i cili u zbulua nga Kryeministri Benjamin Netanyahu në 2018, tregoi planet nga Irani për të bashkangjitur një bërthamë kokë lufte drejt një rakete balistike.

Irani ka pësuar disa sulme shkatërruese këtë vit, duke përfshirë vrasjen e gjeneralit të lartë Qassem Soleimani në një sulm me dron amerikan në janar, dhe një shpërthim dhe zjarr misterioz që dëmtoi një fabrikë të përparuar të mbledhjes së centrifugave në impiantin e pasurimit të uraniumit Natanz, i cili besohet gjerësisht kanë qenë një akt sabotimi.

Burimi: The Times of Israel

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…