I rrënuar nga dështimet e shërbimeve inteligjente, Irani synon të “pastrojë shtëpinë” nga infiltrimet

Në Iran, dilema po rritet në lidhje me atë se si dhe ku t’i përgjigjemi vrasjes së Mohsen Fakhrizadeh, dhe sa larg të shtrihet përmbajtja e regjimit.


Nga Nënkolonel (ret.) Michael Segall , JNS dhe ILH Staff

Pas vrasjes së 27 Nëntorit të Mohsen Fakhrizadeh, kreut të programit ushtarak bërthamor të Iranit, zyrtarët e sigurisë në përgjithësi dhe zyrtarët e lartë të Gardës Revolucionare Islamike Iraniane, në veçanti, janë gjithnjë e më kritikë dhe të irrituar për dobësinë kronike të regjimit Iranian, institucionet qeveritare dhe veçanërisht agjencitë e inteligjencës, të cilat supozohet se mbrojnë zyrtarë të lartë dhe shkencëtarë dhe parandalojnë “depërtimin e armiqve në sistemin e sigurisë së Iranit”.

Kritikat, kryesisht por jo ekskluzivisht të drejtuara ndaj qeverisë së Presidentit Hassan Rouhani, janë pjesë e fushatave politike lokale përpara zgjedhjeve presidenciale të Iranit në qershor 2021. Alsoshtë gjithashtu një pjesë e një debati më të gjerë përpara mbi rinisjen e një dialogu me administratën e Presidentit të zgjedhur amerikan Biden, që pritet të hyjë në Shtëpinë e Bardhë në janar 2021. Përgjigja iraniane ndaj vrasjes së Fakhrizadeh do të ndikojë në marrëdhëniet me administratën e Biden, veçanërisht të dhëna që Biden tashmë ka njoftuar gatishmërinë e tij për të negociuar një rinisje të marrëveshjes bërthamore të 2015 me Iranin.

Zyrtarët aktualë dhe ish-IRGC dhe zyrtarë të tjerë konservatorë tregojnë për ekspozimin dhe depërtimin në shkallë të gjerë të vendit nga shërbimet e inteligjencës izraelite, me ndihmën e figurave lokale të opozitës. Ata vlerësojnë se Izraeli do të vazhdojë me këtë politikë, në mënyrë të fshehtë, nën administratën e re të SHBA në Shtetet e Bashkuara.

Personeli ushtarak iranian qëndron pranë arkivolit me flamur të Mohsen Fakhrizadeh gjatë një ceremonie funerali në Teheran, 2 dhjetor 2020 (AP përmes Ministrisë së Mbrojtjes iraniane)

 

Normalizimi i marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, si dhe afrimi me Arabinë Saudite, udhëheqësi i kampit të moderuar Suni Arab, intensifikon frikën midis zyrtarëve iranianë të sigurisë dhe inteligjencës në lidhje me aktivitetet e inteligjencës izraelite në rajon. Ata kanë frikë se Izraeli po zgjeron marrëdhëniet me vendet përreth Iranit, gjë që do t’i lejonte Izraelit një trampolinë më të përshtatshme për aktivitetin operativ brenda Iranit dhe përgjatë kufijve të tij. Pas rinisjes së marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, shumë zyrtarë iranianë, përfshirë Rouhani, paralajmëruan për këtë mundësi dhe madje kërcënuan drejtpërdrejt udhëheqësit e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit.

Pas vrasjes së Qassem Soleimani, komandant i Forcës Quds të IRGC, në janar 2020, Irani ka ende një rezultat për të zgjidhur, veçanërisht me Shtetet e Bashkuara, dhe kohë pas kohe e thekson hapur këtë. Përgjigja iraniane ndaj vrasjes së Soleimani ishte relativisht e vogël, kryesisht e përbërë nga një sulm me raketa në bazën Ain al-Assad në Irak. Irani gjithashtu inkurajoi milicët shiitë irakiane për të kryer sulme sporadike (kryesisht duke qëlluar me raketa) në Zonën e Gjelbër në Bagdad.

Kjo përgjigje e kontrolluar u krye në pritje të një ndryshimi të administratës në Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, ishte me sa duket një rezultat i dobësisë operacionale pas vrasjes së Soleimani dhe emërimit të pasardhësit të tij, Esmail Ghaani. Irani është përmbajtur nga çdo aktivitet i profilit të lartë kundër objektivave amerikanë në Irak dhe në rajon.

Ish-Ministri i Mbrojtjes i Iranit Husein Dehghan, një këshilltar i Udhëheqësit Suprem të Iranit Ali Khamenei i cili gjithashtu shërbeu si komandant i IRGC në Liban, tha në një intervistë me televizionin shtetëror iranian në 28 nëntor se “depërtimi” dhe “thyerja e sigurisë” çuan ndaj vrasjes së Fakhrizadeh, dhe se ata që janë përgjegjës për sigurinë “duhet të mbajnë përgjegjësi” për të.

Nga njëra anë, Dehghan refuzoi kritikat në lidhje me mbrojtjen e dobët të Fakhrizadeh, por nga ana tjetër ai kritikoi në mënyrë të nënkuptuar shërbimet e sigurisë së vendit, duke thënë se përkundër “ekspertizës së inteligjencës” të regjimit, një numër i “infiltrimeve të sigurisë” kishin ndodhur, përfshirë Sulmet terroriste të Teheranit 2017 të kryera nga Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (ISIL) kundër Parlamentit Iranian (Majlis).

Hussein Alaei, një ish-komandant i IRGC, tha se vrasja e Fakhrizadeh, i cili përveç rolit të tij shkencor mbante gradën e gjeneral-brigade në IRGC, ishte bazuar në “informacionin e saktë” që armiqtë kishin marrë si rezultat i “dobësisë” në strukturën e aparateve iraniane të sigurisë “. Infrastruktura e spiunazhit të Izraelit ishte aktive brenda Iranit, tha ai, duke shtuar, “Kjo është vrasja e shtatë e shkencëtarëve bërthamorë iranianë”.

Për më shumë se 10 vjet, Izraeli ka kryer operacione të ndryshme brenda Iranit, përfshirë eliminimin e shkencëtarëve. Operacioni për të vrarë kreun e Ministrisë së Mbrojtjes së Kërkimit dhe Organizatës së Inovacionit tregon se infrastruktura operacionale e Izraelit brenda Iranit është e pajisur mirë, shumë e përparuar dhe ka qasje në informacion të saktë. “Deri më tani, Izraeli ka përdorur të gjitha aftësitë e tij inteligjente, operacionale, të sigurisë, kibernetike dhe diplomatike për t’iu kundërvënë programit bërthamor të Iranit dhe ka të ngjarë që ky program [izraelit] të ketë gjasa të vazhdojë”, tha Alaei.

Përkundër këtij sfondi, Alaei theksoi se “pavarësisht nga synimet e Izraelit për të kryer vrasje të tilla, Irani duhet të shqyrtojë dobësitë e qenësishme në strukturën e Iranit dhe aparatet e sigurisë, të cilat mundësojnë vrasjet e viktimave të vlerësuara si Fakhrizadeh, pavarësisht një vargu truproje për mbrojtjen e tyre”.

Alaei, një kandidat për presidencën pas Rouhani, ka shprehur vazhdimisht mbështetjen për dialogun me amerikanët dhe kundërshtoi konservatorët e regjimit radikal. Lidhur me vdekjen e Fakhrizadeh, ai shtoi se “vrasja e fundit tregon se reagimet operacionale dhe diplomatike të Iranit deri më tani ndaj vrasjeve të shkencëtarëve nuk kanë qenë një pengesë … Shpresojmë, vdekja e Dr. Fakhrizadeh do të çojë në një goditje fatale të inteligjencës së Izraelit dhe infrastruktura operacionale brenda Iranit “.

Mohsen Rezaee, i cili komandoi IRGC gjatë luftës tetë-vjeçare Iran-Irak dhe i cili aktualisht është sekretar i Këshillit të Zbulimit të Përshtatshmërisë së regjimit, gjithashtu deklaroi se vrasjet e vazhdueshme të shkencëtarëve të vjetër iranianë tregojnë “dobësinë e organizatave të inteligjencës së vendit. Sulmet duhet të frenohen me përpjekje të dyfishta dhe të dyfishta “.

Rezaee gjithashtu i drejtoi një letër Presidentit Hassan Rouhani, duke i treguar se presidenti, i cili kryeson Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duhet të caktojë agjensitë e inteligjencës detyrën e “identifikimit të burimeve kryesore dhe infiltruesve në zemrën e agjencive të inteligjencës iraniane”. Ai sugjeroi që “ndihma civile dhe teknologjia e përparuar” mund të përdoren për hetimin. Ai gjithashtu paralajmëroi se nëse incidente të tilla vazhdojnë, kjo do të tregonte një dobësi të rrezikshme të sistemeve të inteligjencës iraniane.

“Populli iranian pret që ju [Rouhani], si Kryetari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare, të parandaloni akte të tilla terroriste dhe të mos lejoni që siguria kombëtare e Iranit, e cila është siguruar me gjakun e mijëra viktimave të çmuara, të minohet. ”

Gazeta ultra-konservatore Kayhan, duke reflektuar mendimin e udhëheqësit iranian, citoi në titullin e saj më 29 nëntor vërejtjet e Khamenei duke udhëzuar qeverinë iraniane të hetojë krimin dhe të ndëshkojë ashpër autorët e saj dhe ata që i dërguan ata. Ai më tej theksoi se “përpjekjet shkencore dhe teknologjike të dëshmorit” duhet të vazhdojnë.

Dy ditë më parë, më 27 nëntor, Kayhan deklaroi, “Veprimi i regjimit Sionist në eliminimin e shkencëtarit të shquar të vendit tonë tregoi edhe një herë se kjo rritje kanceroze [Izraeli] vazhdon të gjitha përpjekjet e saj për të ndalur progresin shkencor të Iranit, dhe mos ki frikë nga ndonjë veprim i ndyrë “.

“Ajo që ndodhi është një nga qindra aktet terroriste të kryera nga regjimi Sionist nëpër botë për dekada,” deklaroi Kayhan. “Regjimi Sionist merr mbështetje inteligjente dhe operacionale nga Shtetet e Bashkuara dhe të disa vendeve Evropiane. [Ata eliminuan] politikanë dhe shkencëtarë, figura kulturore dhe personel ushtarak, si dhe cilindo që është një pengesë për përparimin e qëllimeve të tyre dominuese. e vetmja gjë që mund të ndalojë këtë makinë vrasjeje është një hakmarrje në kohë dhe reale [“thërrmuese e dhëmbëve”]. Sionistët kanë provuar herë pas here se ata nuk kuptojnë ndonjë gjuhë tjetër në vend të gjuhës së fuqisë. një sy do t’i vendosë këto krijesa frikacake në vendin e tyre. Sionistët duhet ta presin atë “.

Një iranian mban një fotografi të gjeneralit të ndjerë Qassem Soleimani

 

Hussein Shariatmadari, kryeredaktori i Kayhan dhe përfaqësuesi i Khamenei, drejtoi një editorial drejtuesve të Iranit: “Si mundet regjimi Sionist, i cili është në prag të kalbjes sot dhe i rrethuar nga forcat e rezistencës nga të gjitha anët, kështu që vrasin lehtë shkencëtarët tanë bërthamorë ?! ”

Ai shtoi, “Sot, e gjithë vëmendja e popullit iranian dhe e regjimit iranian duhet të përqendrohet në dy synime: e para, hakmarrja e ashpër kundër zionistëve kriminelë që do t’i bëjë ata të pendohen, dhe e dyta është identifikimi i elementeve të brendshëm dhe infiltruesve të mundshëm të armikut në sistemet e sigurisë së inteligjencës së Iranit ”

Shariatmadari bëri thirrje gjithashtu që “të sulmonte qytetin e rëndësishëm port të Haifa, duke shkatërruar objektet strategjike dhe duke shkaktuar viktima të mëdha njerëzore” për të arritur një “pikë reale parandaluese”. Dr. Sadollah Zarei, një studiues dhe analist politik iranian, shkruajti në Kayhan se reagimi i Iranit ndaj sulmeve ajrore të dyshuara izraelite që vranë forcat e IRGC në Siri nuk ishte i mjaftueshëm për të parandaluar Izraelin, ndërsa “goditja e Haifas… do të çojë patjetër në parandalim sepse Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli nuk janë të gatshëm të marrin pjesë në një luftë dhe një konfrontim ushtarak “.

Në Iran, dilema po rritet në lidhje me atë se si dhe ku t’i përgjigjemi vrasjes së Fakhrizadeh, dhe sa larg të shtrihet përmbajtja e regjimit. Deri më tani, Irani nuk është përgjigjur siç i “kërkohet” nga kërcënimet që lëshoi ​​pas vdekjes së shefit të operacioneve ndërkombëtare Hezbollah Imad Mughniyeh, Soleimani, operativë të lidhur me programin e raketave precize të Hezbollahut, personelin e IRGC në Siri, figura të rëndësishme midis -Milicët iraniane në Irak, dhe të tjerët.

Possibleshtë e mundur që Irani të vazhdojë politikën e tij të përmbajtjes dhe të zgjedhë të godasë objektiva “më të lehtë” që janë aleate me Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, siç janë objektet e naftës dhe infrastruktura strategjike në Arabinë Saudite. Një sulm i tillë ndodhi më 19 shtator 2019, me raketa precize kryqëzimi që goditën objektet saudite të përpunimit të naftës në Abqaiq dhe Khurais.

Në lidhje me këtë, më 23 nëntor, agjencia iraniane e lajmeve Mehr transmetoi një video të një vendi të shpërndarjes së naftës Aramco në Jeddah, Arabia Saudite, duke u goditur nga raketat Quds-2 të lëshuara nga Houthis në Jemen. Irani mund të jetë duke pritur për administratën e re të SHBA, e cila mund të kufizojë aktivitetet agresive të Izraelit ndërsa negociatat janë në fillim dhe të provojnë marrëdhëniet Izraelo-Amerikane, të cilat arritën lartësi të reja gjatë presidencës së Trump.

Me sulmet me raketa me distancë të gjatë ndaj Abqaiq dhe Khurais dhe lëshimet periodike të raketave Houthi kundër objektivave strategjikë në Arabinë Saudite, Irani demonstroi se ka njohuri operacionale për të nisur sulme të befasishme në vendet strategjike, përfshirë në Izrael, me një lundrim të fshehtë dhe raketa precize.

Në një mënyrë ose në një tjetër, Irani duhet të kryejë një pastrim të plotë të shtëpive në përgjigje të infiltrimeve të përsëritura dhe sulmeve ndaj institucioneve të tij të sigurisë dhe inteligjencës. Këto operacione të përsëritura të inteligjencës kanë synuar shkencëtarët e Iranit, infrastrukturën bërthamore (të tilla si shpërthimi në objektin e pasurimit të Natanz në korrik 2020) dhe nganjëherë pajisjet e saj të energjisë elektrike dhe naftës. Siç ka bërë në të kaluarën, regjimi do të publikojë gjatë javëve të ardhshme dhe para zgjedhjeve presidenciale arrestimet e njerëzve gjoja të përfshirë në sulme dhe spiunazh, në mënyrë që të shpëtojë disa nga nderi i tij në mesin e popullit iranian , të cilët janë të ekspozuar ndaj detajeve të fatkeqësive përmes mediave sociale, raporteve ndërkombëtare dhe opozitës së gëzueshme iraniane.

—————————————

Nënkoloneli i IDF (ret.) Michael (Mickey) Segall, një ekspert mbi çështjet strategjike me fokus në Iran, terrorizëm dhe Lindjen e Mesme, është një analist i vjetër në Jerusalem Center for Public Affairs dhe Alcyon Risk Advisers.

Burimi: Israel Hayom

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…