AISI: Roli i shoqërisë kundër ekstremizmit të dhunshëm

Shoqëria civile ka një rol dhe patjetër duhet ta kryejë këtë rol në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.


Nga AISI – Agjencia Investigative dhe e Sigurisë së Informacionit

Shoqëria civile ka një rol dhe patjetër duhet ta kryejë këtë rol në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

Duhet të krijohen patjetër platforma të bashkëpunimit qeveri – shoqëri civile, ku shoqëria civile të afrohet dhe të japë kontributin e saj në luftën kundër radikalizimit apo ekstremizmit të dhunshëm.

Aktorët e shoqërisë civile sot duhet të jenë pjesë dhe të kryejnë rolin e tyre kundër ekstremizmit të dhunshëm duke marrë pjesë aktive në masat për parandalimin në rrënjë të aktiviteteve ndihmëse që ushtrojnë rrjetet terroriste.

Radikalizimi i individëve, kryesisht të rinj, sponsorizimi ose financimi i tyre duke shfrytëzuar varfërinë, mungesën e shkollimit të tyre, nxitjen e tyre për dhunë duke i indoktrinuar mbi bazë fetare të shtrembëruar, janë një tregues sot dhe kanë vërtetuar që rrjetet terroriste i shfrytëzojnë si mekanizma ndihmëse në qëllimet dhe aktivitetin e tyre.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike