Paqja historike është fryt i Doktrinës Netanyahu

Të nxitur nga politika e Presidentit Trump në Lindjen e Mesme, parimet e Kryeministrit të ‘paqes përmes forcës’ dhe ‘paqes (jo tokë) për paqen’ po transformojnë rajonin


Nga Aaron Klein

Me Marokun që u bë vendi i katërt arab në tre muaj për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin, Doktrina e Netanyahut për paqen përmes forcës dhe paqes në këmbim të paqes vazhdon të japë fryte.

Imagjinoni sikur të kisha shkruar në këtë hapësirë ​​vitin e kaluar se dhjetëra mijëra izraelitë do të udhëtonin për pushimet e tyre dimërore hapur në fluturime të drejtpërdrejta për në Dubai. Kjo do të dukej joreale. Megjithatë, këtu jemi, duke parë kaq shumë paqe historike sa që termi “paqe historike” ka filluar të bëhet paksa e tepërt.

Si ndodhi ky ndryshim i detit?

Rreth 25 vjet më parë, Netanyahu argumentoi se paqja me botën më të madhe Arabe do të arrihej vetëm duke forcuar më parë Izraelin ekonomikisht, ushtarakisht dhe diplomatikisht. Udhëheqja e Netanyahut e çoi Izraelin në lartësi të paimagjinuara më parë, duke hedhur themelet për shtetet arabe që të orientohen drejt Izraelit.

Si kryeministër dhe ministër i financave, Netanyahu revolucionarizoi ekonominë e Izraelit me reformat e tregut të lirë që transformuan shtetin hebre në një central elektrik teknologjik global. Ai e solli Izraelin në pozicionin e tij si një udhëheqës botëror në internet, zhvilloi rezervat e gazit të Izraelit dhe e ktheu Izraelin në një eksportues të energjisë. Ai kultivoi marrëdhëniet izraelite me dhjetëra vende në Amerikën Latine, Afrikë, Azi dhe Evropën Lindore, shpesh duke qenë kryeministri i parë izraelit i ulur për të vizituar ato kombe.

Me kalimin e viteve, Netanyahu gjithashtu ndërtoi marrëdhënie me shtetet arabe herë në heshtje dhe herë të tjera më hapur. Në një nga shumë shembuj të tillë, u raportua se Netanyahu mbajti bisedime të fshehta me zyrtarë të lartë nga Maroku. Dy vjet më parë, ai vizitoi publikisht Omanin dhe takoi sundimtarin e ndjerë të kombit arab, Sulltan Qaboos.

Kombet e Gjirit me të drejtë e panë Izraelin si një aleat të domosdoshëm pasi dëshmuan udhëheqjen globale të Netanyahut në rezistencën ndaj agresionit të Iranit dhe përpjekjeve të tij për të marrë armë bërthamore.

Netanyahu qëndronte herë vetëm në skenën botërore duke ekspozuar mbështetjen e Iranit për terrorizmin dhe programin e tij të paligjshëm bërthamor. Ne e pamë atë me fjalimin e Netanjahut në vitin 2015 para një seance të përbashkët të Kongresit Amerikan për të paralajmëruar në lidhje me marrëveshjen bërthamore të Iranit dhe vendimin e Kryeministrit izraelit për të urdhëruar sulmin e janarit 2018 në arkivin sekret bërthamor të Iranit që zbuloi shkallën e projektit bërthamor të rrezikshëm të Iranit.

Burimi: The Times of Israel

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar