Shefi i Ushtrisë paralajmëron Iranin: Mos guxo të sulmosh Izraelin, do ta paguash shtrenjtë!

Duke vënë në dukje një rritje të fundit të kërcënimeve iraniane, Shefi i Shtabit i IDF Gjeneral Lt Aviv Kochavi thotë se hapat hakmarrës “janë përgatitur dhe provuar”.


Nga LILACH SHOVAL, Israel Hayom

Shefi i Shtabit të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit gjenerallejtënant Aviv Kochavi lëshoi një paralajmërim të ashpër për armiqtë e Izraelit dhe veçanërisht Iranin të hënën, duke thënë se shteti hebre është i përgatitur mirë për të sulmuar “qoftë afër apo larg”.

“Kohët e fundit, ne kemi vërejtur një rritje të kërcënimeve iraniane kundër Izraelit,” tha Kochavi në komentet e mbajtura gjatë Çmimeve të Arritjeve Operative të IDF.

“Nëse Irani dhe partnerët e tij, anëtarë të boshtit radikal, qoftë drejtpërdrejt ose me prokurë, do të ndërmarrin veprime kundër Shtetit të Izraelit, ata do ta gjejnë veten në një përpjekje shumë të kushtueshme,” tha ai.

“IDF do të godasë të gjithë ata që janë përfshirë në aktivitete kundër Shtetit të Izraelit ose kundër caqeve të Izraelit, qoftë pjesërisht apo plotësisht, qofshin afër apo larg. Unë i them këto gjëra thjesht, qartë dhe me përkushtim të plotë: hapat tanë hakmarrës janë përgatitur dhe provuar. Unë i këshilloj armiqtë tanë të mos na provojnë ”.

Shefi ushtarak adresoi më tej një incident të shtunën në mbrëmje në të cilin një ushtar i IDF u përmbajt nga të shtënat një terrorist i cili hodhi një koktej molotov mbi të nga një distancë e zbrazët.

“Ne duhet ta shohim fitoren si një vlerë,” theksoi Kochavi. “Ne duhet ta shohim atë si një busull që na udhëheq në çdo aktivitet. Koncepti i fitores nuk është i zbatueshëm vetëm për luftën. Është një pjesë thelbësore e identitetit të ushtarit dhe operacioni i një njësie çdo ditë. Çdo ushtar që përballet me një armik, në mënyrë rutinë ose në luftë, duhet të veprojë ashpër, të angazhohet dhe të pengojë çdo kërcënim “.

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…