Suksesi i Izraelit

Mesazhi i rëndësishëm që Netanyahu dhe Presidenti Reuven Rivlin kanë treguar në lidhje me vaksinën është thelbësor në luftën kundër atyre që nuk pranojnë ta marrin ose që përhapin thashetheme dhe komplote.


Nga The Jerusalem Post

Izraeli po vaksinon njerëzit kundër Covid-19 dhe ka bërë një punë të paparë në marrjen e vaksinave, duke i sjellë ato në vend dhe duke u bërë një nga vendet e para që duket se është në rrugën e duhur për të ngadalësuar pandeminë përmes inokulimit.

Ky është një lajm i mirë dhe qeveria e Kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe Kryeministrit Alternativ Benny Gantz meriton kredite. Ata kanë bërë gjënë e duhur dhe së bashku me shoqërinë izraelite, IDF, Ministria e Shëndetësisë dhe institucione të tjera, duke përfshirë përpjekjet fenomenale nga personeli mjekësor i këtij kombi, meritojnë falënderimet tona.

Izraeli ka kaluar një vit të vështirë dhe ne nuk jemi ende në hije. Covid-19 është ende një kërcënim i madh – dhe raportet e një lloji të ri në Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkë dhe Afrikën e Jugut duke shkaktuar mbylljen e kufijve në të gjithë Evropën tregojnë se mbetet ende një pasiguri e madhe.

Sidoqoftë, ne jemi përpjekur të vendosim një ekuilibër midis nevojës për të luftuar urgjencën shëndetësore dhe për të mbajtur të hapura dhe të hapura disa nga shërbimet tona. Kjo nuk ka qenë e lehtë. Njerëzit nuk kanë qenë në gjendje të udhëtojnë gjatë pushimeve, ata kanë humbur familjen dhe nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë dasma, festime apo edhe funerale normale. Jetët tona janë kthyer përmbys. Pronarët e bizneseve të vogla, të vetëpunësuarit, industria e turizmit dhe shumë të tjerë janë goditur rëndë dhe në një farë mase edhe gut.

Ne mund të kishim bërë më mirë, por mendimi prapa është gjithmonë njëzet e njëzet. Ne kaluam së bashku një përgjigje dhe kaluam disa faza – dhe tani jemi atje ku jemi, si një larmi komunitetesh të larmishme dhe komplekse.

Ne nuk kemi dyshim se carët Covid-19 si Ronni Gamzu, Nachman Ash, Moshe Bar Simon Tov dhe Chezy Levy të gjithë bënë përpjekjet e tyre më të mira në ndalimin e këtij virusi dhe lehtësimin e dhimbjeve dhe vuajtjeve të Izraelitëve. Qeveria ishte shumë shpesh e gjymtuar dhe e rrënuar nga politika e imët, një problem që me gjasë nuk mund të ishte shmangur me një kryeministër në gjyqin penal.

Sidoqoftë, mesazhi i rëndësishëm që Netanyahu dhe Presidenti Reuven Rivlin kanë treguar në lidhje me vaksinën është thelbësor në luftimin e atyre që nuk pranojnë ta marrin ose që përhapin thashetheme dhe komplote.

Kjo është një dëshmi e aftësive tona. Ne kemi treguar se Izraeli është i aftë të jetë një nga vendet kryesore në këtë betejë. Ndërsa disa komunitete nuk – dhe akoma nuk i binden – udhëzimeve, në pjesën më të madhe ka pasur kohezion shoqëror. Ne nuk kemi lejuar që racizmi, krijimi i thashethemeve ose urrejtja të na marrë më mirë.

Tani ne përballemi me kushte të reja të rrepta pasi qeveria ka vendosur të ndalojë hyrjen e të gjithë jo-shtetasve në Izrael dhe të kërkojë të gjithë qytetarët që kthehen në karantinë në hotelet e koronavirusit pasi lloji i ri i koronavirusit ngre shqetësime serioze. Ky vendim po hyn në fuqi të Mërkurën. Nëse hoteleve ju mbaron dhoma, atëherë Ministria e Shëndetësisë do të fillojë të gjejë pajisje të tjera ose t’u kërkojë njerëzve të bëjnë karantinë në shtëpi.

Me gati 3,000 infeksione të reja në ditë, ne tashmë jemi në mes të një vale serioze të re të pandemisë. Ne duhet ta marrim këtë nën kontroll. Liria jonë jetëshkurtër për të shkuar në qendra tregtare dhe parqe mund të marrë fund. Ne nuk kemi ngrënë në restorante për pjesën më të madhe të vitit të kaluar – dhe disa njerëz nuk e mbajnë më mend se si ndihet të ulesh në kinema ose të marrësh pjesë në një koncert ose shfaqje operash.

Ndërsa fillimi i vaksinimit është një bekim, ne nuk mund të bëhemi të vetëkënaqur. Izraelitët duhet të vazhdojnë të mbajnë distancën shoqërore, të mbajnë maska ​​dhe të përmbahen nga mbledhja në dasma ose mbledhje të tjera. Ne duhet të vazhdojmë vigjilencën tonë.
“Që nga takimi i mbrëmshëm, mutacioni është përhapur në shumë vende,” tha Ash, komisioneri aktual i koronavirusit. “Ne duhet të zvogëlojmë masën virale që hyn në vend sa më shumë që të jetë e mundur. Tani po shqyrtojmë në Angli se çfarë është saktësisht ky virus [mutacion], nëse është rezistent ndaj vaksinës dhe pyetjeve të tjera. ”

Pasiguria e shkaktuar nga ky virus do të mbetet për ca kohë. Por ne do të vazhdojmë tutje. Sepse ne jemi Izraeli. Dhe ne jemi në këtë së bashku.

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar