Dita e Holokaustit/ Valentina Leskaj: Shpëtuam Hebrenjtë si në asnjë vend tjetër!

Ish-kryetarja e Grupit të Miqësisë Shqipëri-Izrael në Parlamentin Shqiptar, Znj, Valentina Leskaj, anëtare në Bordin Këshillues në Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit, ka reaguar në rrjetet sociale me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit.


Ish-kryetarja e Grupit të Miqësisë Shqipëri-Izrael në Parlamentin Shqiptar, Znj, Valentina Leskaj, anëtare në Bordin Këshillues në Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit, ka reaguar në rrjetet sociale me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit.

Postimi i plotë

Sot është dita Shoah, dita që përkujton çlirimin e kampit famëkeq të përqëndrimit nazist, Aushvic- Birkennau, 27 Janar 1945 kur bota tha, “Kurrë më”.

Eshtë dita për të kujtuar zhdukjen e gjashtë milionë njerëzve, fëmijë, gra dhe burra hebrenj që u masakruan vëtëm për etninë e tyre. Rritja e antisemitizmit në botë e bën edhe më të nevojshme këtë kujtesë.

Për ne shqiptarët, është edhe dita për të nderuar atë çka bënë të parët tanë, kur si në asnjë vend tjetër, strehuan e ruajtën çdo jetë të hebrenjve në Shqipëri, është një nderim për vlerat e çmuara të popullit tonë e një kujtesë për t’i ruajtur ato vlera e për tu ndarë nga çdo lloj ndasie.

Sot është dita Shoah, dita që përkujton çlirimin e kampit famëkeq të përqëndrimit nazist, Aushvic- Birkennau, 27 Janar…

Posted by Valentina Leskaj on Wednesday, January 27, 2021

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…