Senati amerikan voton me shumicë dërrmuese për të mbajtur ambasadën në Jeruzalem

Senati amerikan me shumicë dërrmuese votoi për të mbajtur ambasadën e SHBA në Jeruzalem të Premten.


Nga RON KAMPEAS

JTA – Senati amerikan me shumicë dërrmuese votoi për të mbajtur ambasadën e SHBA në Jeruzalem të Premten.

Ai votoi 97-3 për një ndryshim që lë mënjanë fondet për të mirëmbajtur ambasadën e Jeruzalemit, duke e bërë më të vështirë kthimin e lëvizjes së ambasadës së ish-Presidentit Donald Trump nga Tel Aviv. Biden ka thënë se ai nuk ka ndërmend ta zhvendosë ambasadën përsëri në Tel Aviv.

Ndryshimi, i sponsorizuar nga 21 republikanë të udhëhequr nga James Inhofe nga Oklahoma, iu shtua faturës masive të buxhetit prej 1.9 trilionë dollarësh që Senati kaloi si pjesë e paketës së presidentit Joe Biden.

Ndryshimi vë mënjanë fondet për të mirëmbajtur ambasadën e SHBA në Jeruzalem duke e bërë më të vështirë kthimin e lëvizjes së ambasadës së ish-Presidentit Donald Trump nga Tel Aviv. Biden kishte thënë se ai, në asnjë rast, nuk do të lëvizte ambasadën.

Të tre senatorët që votuan kundër ishin të gjithë demokratë: Bernie Sanders nga Vermont, Elizabeth Warren nga Massachusetts dhe Tom Carper nga Delaware.

“Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit dhe unë jam krenar që prezantoj legjislacionin për të mbrojtur Ambasadën e SHBA nga zhvendosja ose ulja e gradës”, tha Inhofe në një deklaratë pas votimit.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…