Hamasi është organizatë terroriste sipas SHBA dhe BE

Hamas është organizatë terroriste sipas 27 shteteve demokratike anëtare në Unionin Europian, Shteteve të Bashkuara të Amerikës e shumicës së vendeve demokratike nē botë.


Nga Avni Dervishi

1. Hamas është organizatë terroriste sipas 27 shteteve demokratike anëtare në Unionin Europian, Shteteve të Bashkuara të Amerikës e shumicës së vendeve demokratike nē botë.

2. Hamas në programin e tyre nuk e njohin egzistencën e shtetit të Izraelit, e poashtu në programin e tyre dëshirojnë ta zhdukin totalisht Izraelin si shtet e edhe popullin hebre.

3. Hamas, sikur të kishte menduar më shumë për popullin palestinez që jeton në Gaza, nuk do të ishin vendosur në mes të banesave ku jeton popullsia civile, por ishin vendosur në kazerma apo ndërtesa të tjera specifike për ta. Prandaj edhe fatkeqsisht po ka viktima nga popullsia civile kur po vetëmbrohen forcat izraelite.

4.Të gjithë ata që akoma mendohen e ende nuk kanë mundur të shkojnē në terren atje e ta shohin realitetin me sytë e tyre, shumica e palestinezēve jetojnë në Bregun Perëndimor (Westbank), JO në Gaza. Gaza udhëhiqet nga Hamas e Bregu Perëndimor nga Fatah.
Jo rrallë pêrfaqësuesit e Fatah dhe Hamas janë vrarë ndërmjet vehte, edhepse të dyja palët janë palestineze.

5. Poashtu krahasimi nga dy anët rreth numrit të viktimave është i gabueshëm. Pse? Sepse, e para shihni çka shkruan sipër, organizata terroriste Hamas fshihet në mes të popullit, e IDF, ushtria izraelite kuptohet se jo, sepse as nuk e bëjnë vetë e as ligji nuk ua lejon. Plus, sistemi Iron Dome që në ajr i shkatrron shumicēn e raketave nga Hamas e organizata tjetêr terroriste Islamic Jihad, êshtë sistem efikas. Mos të kishte egzistu ky sistem modern i shkatrrimit të raketave në ajr, numri i viktimave në territorin e Izraelit do të kishte qenë shumē më i madh. Izraeli po sulmohet dmth nga organizatat terroriste Hamas the Islamic Jihad që operojnë në Gaza. Askush nga Bregu Perëndimor ku jetojnë shumica e palestinezëve nuk po sulmon me raketa.

Prandaj, ju lutem shumë të mos nguten njerëzit më gjeneralizime. Çdo vend e ka detyrim ta mbrojë popullsinë civile. Izraeli po e bēn mu këtë sot. Po e mbron egzistëncën e shtetit të vetë. Po i mbron të gjithë shtetasit e vetë, pa dallim 80% hebrenjë apo 20% arabë, Izraeli po e mbron shtetin e vetë.

 

/ Marrë nga komenti i autorit/

Irani dhe Izraeli: Lufta e pashmangshme?

Marrëdhëniet Iran-Izrael janë në thelb një lojë me shumën zero, duke i lënë Izraelit pak zgjidhje, veçse të veprojë sipas…

Izrael

Medalje për ish-kreun e Mossad, Yossi Cohen, për sjelljen e arkivit bërthamor nga Irani

Një medalje unike për nder të operacionit për sjelljen e arkivit bërthamor iranian në Izrael iu dha Yossi Cohen, kreut…

Shqipëri

Yair Lapid: Po punojmë për të forcuar partneritetin e Izraelit me Shqipërinë!

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, ka shpërndarë statusin e Ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë,…

Kosove

Tamar Ziv, ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë

Tamar Ziv do të jetë ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, shkruan gazeta "Jerusalem Post".

OPED

Izraeli dhe lufta e ardhshme botërore

Parashikimet për një luftë botërore të ardhshme nuk qëndrojnë në shqyrtim dhe rreziqet për Izraelin në çdo rast qëndrojnë diku…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Medalje për ish-kreun e Mossad, Yossi Cohen, për sjelljen e arkivit bërthamor nga Irani

Një medalje unike për nder të operacionit për sjelljen e arkivit bërthamor iranian në Izrael iu dha Yossi Cohen, kreut…