Netanyahu: Nëse Hamasi thyen armëpushimin dhe sulmon Izraelin, e pret fundi!

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar një përgjigje shumë të fuqishme për Hamasin nëse ky grup thyen armëpushimin 11 ditor


Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar një përgjigje shumë të fuqishme për Hamasin nëse ky grup thyen armëpushimin 11 ditor.

“Nëse Hamasi e prish qetësinë dhe sulmon Izraelin, përgjigja jonë do të jetë shumë e fuqishme,” tha Netanyahu të martën.

Deklaratat Netanyahu i bëri pas bisedimeve me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken, i cili ndodhet në Jeruzalem për të diskutuar rreth armëpushimit.

Ndërsa, Blinken theksoi se ndihma ndërkombëtare për rindërtimin e Gazas, ku ekspertët thonë se janë shkatërruar të paktën 300 ndërtesa, nuk duhet t’i vijë në ndihmë Hamasit, grupit militant që kontrollon zonën.

“Do të punojmë me partnerët tanë shumë ngushtë që të sigurojmë që Hamasi të mos përfitojë nga ndihma për rindërtim,” tha Blinken.

Diplomati i lartë amerikan planifikon që të takojë presidentin palestinez Mahmoud Abbas ditën e sotme, por nuk do të takohet me përfaqësuesit e Hamasit, i cili është në listën e zezë nga Uashingtoni si një grup terrorist.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023