Netanyahu: Nëse Hamasi thyen armëpushimin dhe sulmon Izraelin, e pret fundi!

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar një përgjigje shumë të fuqishme për Hamasin nëse ky grup thyen armëpushimin 11 ditor


Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar një përgjigje shumë të fuqishme për Hamasin nëse ky grup thyen armëpushimin 11 ditor.

“Nëse Hamasi e prish qetësinë dhe sulmon Izraelin, përgjigja jonë do të jetë shumë e fuqishme,” tha Netanyahu të martën.

Deklaratat Netanyahu i bëri pas bisedimeve me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken, i cili ndodhet në Jeruzalem për të diskutuar rreth armëpushimit.

Ndërsa, Blinken theksoi se ndihma ndërkombëtare për rindërtimin e Gazas, ku ekspertët thonë se janë shkatërruar të paktën 300 ndërtesa, nuk duhet t’i vijë në ndihmë Hamasit, grupit militant që kontrollon zonën.

“Do të punojmë me partnerët tanë shumë ngushtë që të sigurojmë që Hamasi të mos përfitojë nga ndihma për rindërtim,” tha Blinken.

Diplomati i lartë amerikan planifikon që të takojë presidentin palestinez Mahmoud Abbas ditën e sotme, por nuk do të takohet me përfaqësuesit e Hamasit, i cili është në listën e zezë nga Uashingtoni si një grup terrorist.

Irani dhe Izraeli: Lufta e pashmangshme?

Marrëdhëniet Iran-Izrael janë në thelb një lojë me shumën zero, duke i lënë Izraelit pak zgjidhje, veçse të veprojë sipas…

Izrael

Medalje për ish-kreun e Mossad, Yossi Cohen, për sjelljen e arkivit bërthamor nga Irani

Një medalje unike për nder të operacionit për sjelljen e arkivit bërthamor iranian në Izrael iu dha Yossi Cohen, kreut…

Shqipëri

Yair Lapid: Po punojmë për të forcuar partneritetin e Izraelit me Shqipërinë!

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, ka shpërndarë statusin e Ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë,…

Kosove

Tamar Ziv, ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë

Tamar Ziv do të jetë ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, shkruan gazeta "Jerusalem Post".

OPED

Izraeli dhe lufta e ardhshme botërore

Parashikimet për një luftë botërore të ardhshme nuk qëndrojnë në shqyrtim dhe rreziqet për Izraelin në çdo rast qëndrojnë diku…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Medalje për ish-kreun e Mossad, Yossi Cohen, për sjelljen e arkivit bërthamor nga Irani

Një medalje unike për nder të operacionit për sjelljen e arkivit bërthamor iranian në Izrael iu dha Yossi Cohen, kreut…