Valentina Leskaj: Marrëveshje akademike e rëndësishme midis Universitetit të Tiranës dhe Bar-Ilan në Izrael

Marrëveshja u nënshkrua për palën shqiptare nga rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Artan Hoxha dhe palën izraelite nga Zv. Presidentja Prof. Moche Lewenstein.


Nga Valentina Leskaj

Kisha kënaqesinë të isha një nga kontributoret e procesit, që i parapriu marrëveshjes së bashkëpunimit mes Universitetit të Tiranës dhe Universitetit BAR- ILan, Izrael, e cila u realizua falë nismës dhe kontributit të z. Robert Singer, Drejtor i IMPAKT, Izrael dhe Ambasadorit të Shqipërisë në Izrael, z. Bardhyl Canaj, por dhe eficencës dhe dedikimit të rektorit të Universitetit të Tiranës, Prof. Artan Hoxha.

Kjo marrëveshje u nënshkrua për palën shqiptare nga rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Artan Hoxha dhe palën izraelite nga Zv. Presidentja Prof. Moche Lewenstein.

Jam e kënaqur që dhe në cilësinë e anëtares së Bordit të Lëvizjes kundër Antisemitizmit, materializuam një bashkëpunim të rëndësishëm në fushën akademike dhe kulturore me një ndër Universitetet më të rëndësishme ne Izrael, sidomos në fushën e teknologjisë.

Ky bashkëpunim do të jetë i përqëndruar në fushën e kërkimit shkencor, trajnimeve dhe organizimin e aktiviteteve shkencore ndërkombëtare, duke sjellë mundësi te shkelqyera për stafet akademike të Universitetit të Tiranës si dhe për studentët qe janë pjesë e programeve akademike.
Një arritje dhe për konsolidimin e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit!

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…