Imami: Europa duhet të frymëzohet nga shteti hebre!

Imami francez Hassen Chalghoumi vlerësoi atmosferën e pluralitetit fetar, tolerancës dhe bashkëjetesës së Izraelit


Një imam francez vlerësoi atmosferën e pluralitetit fetar, tolerancës dhe bashkëjetesës së Izraelit gjatë një vizite të fundit në Jerusalem, duke thënë për Media Line se Franca dhe pjesa tjetër e Evropës duhet të frymëzohen nga shembulli i shtetit hebre.

“Vetëm në këtë dhomë të vogël… ju dëgjoni njerëz që flasin në arabisht dhe në hebraisht, duke folur për paqen – selam, shalom – dhe kjo është një ëndërr”, tha imami me origjinë tuniziane Hassen Chalghoumi për Media Line gjatë një interviste në zyrat e tyre.

“Në Evropë është e vështirë të shohësh gjëra të tilla që mund të gjejmë këtu,” tha ai, duke aluduar për antisemitizmin dhe sulmet e dhunshme islamike kundër evropianëve jofetarë që kanë tronditur kontinentin vitet e fundit.

Në Jerusalem, “ka një mozaik të mrekullueshëm njerëzish,” tha ai. “Jerusalemi [është një] lidhje për të tre fetë, nga e kaluara në të ardhmen.”

Chalghoumi njihet gjerësisht si një zë i moderuar islamik në Francë, i cili dënon ashpër sulmet terroriste, ndërsa inkurajon muslimanët e tjerë të flasin kundër ekstremistëve.

Megjithatë, pikëpamjet e tij kanë rezultuar në vuajtjen e tij nga “kërcënimet me vdekje” dhe nevojën për “të mbrojtur nga policia çdo ditë”. Ky realitet, thotë Chalghoumi, do të thotë se muslimanët e tjerë me pikëpamje të ngjashme shmangin të folurit.

Chalghoumi tha se Marrëveshja e Abrahamit përfaqëson realizimin e një “ëndrrës” dhe se vendet arabe që normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin janë pjesë e “boshtit të së mirës”, ndërsa kombet që vazhdojnë të mohojnë ekzistencën e Izraelit janë anëtarë të “boshtit të së keqes”.

“Turqia, Katari dhe Irani janë pjesë e boshtit të së keqes për shkak të armiqësisë së tyre ndaj Izraelit dhe mbështetjes për Vëllazërinë Myslimane”, tha ai për Media Line.

“Regjimi iranian është një regjim djallëzor që po e bën Islamin një instrument për arsye politike,” tha ai.

Ndërsa Chalghoumi pranoi se racizmi i krahut të djathtë kundër myslimanëve është një problem në Francë, ai e sheh rrezikun më të madh që vjen nga e majta radikale, të cilën ai e kategorizoi si “bashkëpunëtorë të islamistëve”.

“Ata duan të importojnë konfliktin izraelito-palestinez në Francë,” i tha ai Media Line. “Ata po përhapin urrejtjen e Izraelit. Ata e shkatërruan rininë muslimane përmes fjalimit të viktimizimit.” / United with Israel

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023