Shkëmbimi i pengjeve, Izraeli dhe Hamasi zgjasin armëpushimin

Negociatorët të vazhdojnë të punojnë për marrëveshjet për shkëmbimin e pengjeve të mbajtura në Gaza.


Izraeli dhe Hamasi kanë zgjatur edhe me një ditë armëpushimin gjashtë ditor, për të lejuar negociatorët të vazhdojnë të punojnë për marrëveshjet për shkëmbimin e pengjeve të mbajtura në Gaza.

Armëpushimi ka lejuar futjen e ndihmës humanitare shumë të nevojshme në Gaza pasi pjesa më e madhe e territorit bregdetar prej 2.3 milionë banorësh, u reduktua në djerrinë nga bombardimet e Izraelit në përgjigje të një tërbimi vdekjeprurës nga militantët e Hamasit më 7 tetor.

Ushtria izraelite në një deklaratë, lëshuar disa minuta përpara përfundimit të armëpushimit të përkohshëm, bëri me dije se do vijojnë përpjekjet e ndërmjetësve për të vazhduar procesin e lirimit të pengjeve dhe në varësi të kushteve si dhe pauza operacionale do të vazhdojë, shkruan Reuters.

Hamasi, i cili liroi 16 pengje në këmbim të 30 të burgosurve palestinezë, tha në një deklaratë se armëpushimi do të vazhdojë për të shtatën ditën.

Kushtet e armëpushimit, duke përfshirë ndalimin e armiqësive dhe hyrjen e ndihmave humanitare, mbeten të njëjta, sipas një zëdhënësi të ministrisë së jashtme të Katarit. Katari ka qenë një ndërmjetës kyç midis palëve ndërluftuese, së bashku me Egjiptin dhe Shtetet e Bashkuara.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.