Ushtria izraelite vret komandantin e batalionit të Hamasit

Forcat izraelite kanë vrarë një komandant të Hamasit të quajtur Haitham Khojari


Forcat izraelite kanë vrarë një komandant të Hamasit të quajtur Haitham Khojari, njoftoi sot ushtria në një postim në platformën X.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) pretendojnë se Khojari kishte udhëhequr një batalion që mori pjesë në sulmet e Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Ata thanë gjithashtu se Khojari ishte përgjegjës për sigurinë për aktivitetet e Hamasit në spitalin kryesor të Gazës Al-Shifa dhe komandonte luftimet kundër forcave të IDF në kampin Shatti, një kamp refugjatësh palestinezë në Gazën veriore.

Ushtria izraelite shënjestroi Al-Shifa dy javë më parë, duke pretenduar se Hamasi kishte ndërtuar një qendër të rëndësishme komandimi nën spital. Shtetet e Bashkuara i mbështetën këto pretendime, të cilat Hamasi i hodhi poshtë.

Luftanija amerikane rrëzon dronët Houthi në Detin e Kuq

Më herët rebelët Houthi të mbështetur nga Irani deklaruan se kishin shënjestruar anijet e lidhura me Izraelin në Detin e Kuq.

Që atëherë, Komanda Qendrore e SHBA-së, e cila mbikëqyr operacionet ushtarake në Lindjen e Mesme, ka thënë se një nga luftanijet e tyre u angazhua dhe rrëzoi tre dronë pas atyre sulmeve.

Gjithashtu tha se USS Carney ndihmoi tre anije komerciale, të cilat kishin lidhje me 14 vende duke përfshirë Britaninë e Madhe, të dielën pasi ato u shënjestruan në Detin e Kuq nga zonat e Jemenit të mbajtura nga Houthis.

Dy nga anijet u goditën nga raketa, por nuk pati viktima, shtoi ai.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023