Zbulohet tuneli më i madh në Gaza

Lufta mes Izraelit dhe militantëve të Hamasit ka hyrë në ditën e saj të 72-të.


Lufta mes Izraelit dhe militantëve të Hamasit ka hyrë në ditën e saj të 72-të.

Ofensiva e ushtrisë izraelite vazhdon pavarësisht thirrjeve në rritje të ndërkombëtarëve për një armëpushim.

Thirrje për “një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm” bëri edhe ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna, e cila takoi homologun e saj izraelit në Tel Aviv, Eli Choen. Colonna shprehu “shqetësimin e thellë” të Francës për situatën në Rripin e Gazës.”Shumë civilë janë vrarë.. Thirrjet për “de-përshkallëzimi” vlejnë për të gjithë, përfshirë Izraelin”, tha Colonna.

Ndërkohë, ushtria izraelite deklaroi të dielën se kishte zbuluar tunelin më të madh të Hamasit në Rripin e Gazës deri më tani. Kalimi nëntokësor, rreth 4 kilometra dhe me një thellësi 50 metra nën tokë, afër kalimit kufitar Erez, tha ushtria izraelite në një deklaratë.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, bashkangjitur videos së publikuar, ushtria izraelite shkruan se tunel ishte një projekt i Muhamed Sinëar, vëllait të udhëheqësit të Hamasit, Yahya Sinëar. Forcat izraelite theksojnë se tuneli ka gjerësi të mjaftueshme për një automjet dhe është e pajisur me sisteme elektrike, dyer të blinduara, si dhe kanalizime për ujërat e zeza.

Top Channel

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.