Blinken në Izrael për armëpushimin e mundshëm në Gaza

Axhenda e Blinken në Izrael përfshin diskutimet mbi negociatat e vazhdueshme të pengjeve, luftën e Izraelit në Gaza


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbërriti në Izrael të mërkurën për të takuar zyrtarë të lartë izraelitë mbi zhvillimet e ofensivës së vazhdueshme të Izraelit kundër Gazës dhe arritjes së marrëveshjes së mundshme të armëpushimit.

”Axhenda e Blinken në Izrael përfshin diskutimet mbi negociatat e vazhdueshme të pengjeve, luftën e Izraelit në Gaza dhe përkeqësimin e krizës humanitare, si dhe planifikimin e pasluftës”, sipas të përditshmes “Haaretz”.

Në deklaratën e mëparshme të Departamentit amerikan të Shtetit thuhet se Blinken do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, shefin e shtabit të ushtrisë izraelite, Herzi Halevi, ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe presidentin, Isaac Herzog.

Blinken deri më tani ka vizituar Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Katarin si pjesë e turneut të tij aktual në rajon, dhe gjithashtu është planifikuar të vizitojë Ramallahun për të takuar presidentin palestinez Mahmoud Abbas.

Kjo është vizita e tij e gjashtë në Izrael që nga 7 tetori, si pjesë e turneut të tij të pestë në rajon, që synon gjetjen e një zgjidhjeje për luftën e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës.

Para mbërritjes së tij në Izrael, grupi Hamas tha se kishte dhënë përgjigjen e tij Egjiptit dhe Katarit në lidhje me “marrëveshjen kornizë” për marrëveshjen e propozuar të shkëmbimit të të burgosurve dhe armëpushimin në Rripin e Gazës.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.