Izraeli: Irani do të marrë përgjigjen e merituar!

Izraeli po përgatitet për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani në 24-48 orët e ardhshme, sipas burimeve.


Izraeli po përgatitet për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani në 24-48 orët e ardhshme, sipas burimeve.

Shefi i Pentagonit, Lloyd Austin zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant, të cilin e siguroi se Izraeli do të ketë mbështetjen e plotë amerikane në mbrojtjen e vendit kundër sulmeve iraniane.

“Një sulm i drejtpërdrejtë nga Irani do të rezultojë në një përgjigje të menjëhershme nga Izraeli”, tha Gallant, në bisedën telefonike – e dyta brenda pak ditësh – me homologun e tij.

Të dy liderët diskutuan rreth “përgatitjes” për një sulm të mundshëm iranian kundër shtetit të Izraelit, i cili mund të çojë në një përshkallëzim te konfliktit në rajon.

Dy palestinezë u vranë gjatë përleshjeve me ushtrinë izraelite në kampin e refugjatëve al-Fara në Tubas, afër Nablusit në Bregun Perëndimor”, sipas njoftimit të Gjysmëhënës së Kuqe.

Agjencia Palestineze e Lajmeve “Wafa” identifikoi një nga dy të vrarët si Muhammad Issam Shahmawi, ndërsa emri i të dytit nuk është ende i disponueshëm. Ushtria izraelite nuk ka dhënë ende një deklaratë rreth kësaj ngjarjeje.

“Një mbrojtje legjitime, me qëllim ndëshkimin e agresorit, pas sulmit në ndërtesën e ambasadës së Teheranit në Damask, që Irani ia atribuon Izraelit, është një domosdoshmëri”, tha ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian gjatë një bisede telefonike me homologen e tij gjermane, Annalena Baerbock.

“Kur regjimi izraelit shkel plotësisht imunitetin e individëve dhe zyrave diplomatike duke kundërshtuar ligjin ndërkombëtar dhe Konventën e Vjenës, vetëmbrojtja është një domosdoshmëri”, theksoi ai, duke folur për bastisjen në kryeqytetin sirian ku vdiqën shtatë anëtarë të rëndësishëm të Gardës Revolucionare iraniane.

“Nëse një sulm i ngjashëm raketor do të kishte ndodhur në një mision diplomatik në zonën e luftës të Ukrainës, a do të ishte i njëjtë reagimi i SHBA-së dhe Evropës?”, pyeti Amirabdollahian, duke deklaruar se Irani pret që Gjermania të dënojë sulmin dhe se politika e jashtme e Republikës Islamike të Iranit bazohet gjithmonë në shmangien e tensioneve.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023