Italia thërret G7 në takim pas sulmit iranian ndaj Izraelit

Italia ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 pas sulmit të madh iranian ndaj Izraelit.


Italia ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 pas sulmit të madh iranian ndaj Izraelit.

“Krerët e shtatë vendeve kryesore të industrializuara demokratike do të takohen sot pasdite për një video-konferencë për të diskutuar sulmin nga Teherani”, sipas një deklarate.

Italia është aktualisht kryesuese e grupit G7.

Presidenti i SHBA-se Joe Biden njoftoi më herët synimin e tij për të mbledhur grupin G7, për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të paprecedentë të Iranit.

Grupi G7 është një forum jozyrtar i Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe, Italisë, Japonisë, Kanadasë dhe SHBA-së.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023