Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.

Teknologji inovative “Edge of Tomorrow”, Izraeli krijon super ushtarët e së ardhmes

Teknologjia e fundit do t’i mundësojë një ekipi luftarak të këmbësorisë të punojë pa probleme së bashku duke përdorur teknologjitë e luftës në rrjet

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart – të lulëzonte

Biden: Lidhjet e SHBA me Izraelin janë të pathyeshme. Jam krenar që qëndroj me Izraelin sot dhe gjithmonë

Presidenti i SHBA Joe Biden tha në një video-mesazh me rastin e 74-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Izraelit, se “Partneriteti midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara ka qenë i domosdoshëm”.

Lufta ruso-ukrainase mund të përhapet në Ballkan, paralajmëron shefja e diplomacisë së Kosovës

“Ne nuk kemi iluzione për atë që [Presidenti rus] Putin dëshiron të arrijë në Ukrainë”, tha Gërvalla-Schwarz.

Kurorë me lule në emër të Kosovës, Gërvalla nderon viktimat e Holokaustit në Yad Vashem

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, viziton qendrën përkujtimore Yad Vashem në Jeruzalem

Kosova dhe Izraeli thellojnë bashkëpunimin, nënshkruajnë tre memorandume

Nëshkrimi i tyre u bë nga ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla dhe ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid.

Historike – Më 9 maj, Kosova dhe Izraeli nënshkruajnë Memorandumin e parë të Mirëkuptimit

Memorandumi i parë i Mirëkuptimit mes Kosovës dhe Izraelit do të nënshkruhet të hënën, lajmëroi Qendra Përkujtimore Botërore e Holokaustit, Yad Vashem.

Lapid fton Gërvallën në Izrael, priten katër marrëveshje me Kosovën

Me ftesë të Ministrit të Punëve të Jashtme të Izraelit, Yair Lapid, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, nga data 8 maj do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Izrael.

“Djali me Biçikletë”, autori hebre Eli Amir vjen në shqip nga Alban Reli

“Djali me Biçikletë” i autorit hebre Eli Amir është përkthyer së fundmi nga hebraishtja – libri i parë përkthyer nga kjo gjuhë në shqip – prej përkthyesit Alban Reli dhe botuar nga shtëpia botuese UET Press.