Joe Biden: Aktet antisemitiste në SHBA duhen të ndalen!

Presidenti i SHBA Joe Biden foli për herë të dytë brenda pak ditësh kundër një rritje në sulmet që synojnë hebrenjtë në të gjithë SHBA-në, ndërsa 132 anëtarë të Kongresit bënë një lutje dypalëshe që ai të caktojë një të dërguar të posaçëm antisemitizmi.

SHBA, 38 miliardë dollarë ndihma ushtarake për Izraelin, deri në 2028

Në vitin 2021, SHBA adresoi në drejtim të Izraelit një fond ndihme prej 3.8 miliardë dollarësh, si pjesë e një angazhimi vjetor afatgjatë të nënshkruar që në kohën kur President i vendit ishte Obama. Thuajse e gjithë shuma, u përdor nga Izraeli për rinovimin e ushtrisë. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Barack Obama në vitin 2016, e në total, SHBA do i japë Izraelit 38 miliardë dollarë, deri në vitin 2028.

Aksidenti i teleferikut me 14 të vdekur në Itali, i mbijetuari i vetëm izraeliti 5-vjeçar

I mbijetuari i vetëm i incidentit të tmerrshëm të së dielës, një djalë 5-vjeçar izraelit që jeton në Itali, mbetet i shtruar në spital në Torino të hënën me kocka të shumta të thyera.

Blinken: Izraeli na dha informacione inteligjente para se të godiste kullën e mediave në Gaza

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara Antony Blinken thotë se Izraeli u ka dhënë Shteteve të Bashkuara informacion në lidhje me bombardimet e saj në një ndërtesë të Gazës që strehon Associated Press, Al-Jazeera dhe media të tjera.

Blinken: SHBA pro armëpushimit Izrael-Palestinë, nëse palët pranojnë

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka zhvilluar sot një vizitë në Danimarkë, nga ku foli edhe lidhur me konfliktin Izrael-Palestinë.

“Washington Post”: Biden miraton 735 milionë dollarë shitje të armëve në Izrael

Administrata e Biden ka miratuar shitjen e 735 milion dollarëve në Izrael, të armëve të drejtuara me precizion, duke ngritur flamuj të kuq për disa demokratë të Dhomës, të cilët janë pjesë e debatit të ndërruar për mbështetjen e qeverisë amerikane për qeverinë izraelite të kryeministrit Benjamin Netanyahu, shkruan gazeta e madhe amerikane “Washington Post” në versionin online.

Shefi i OKB-së: Situata e tmerrshme, duhet armëpushim i menjëhershëm mes Izraelit dhe Hamasit

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha sot gjatë një mbledhje të Këshillit të Sigurimit se ajo që po ndodh mes Izraelit e Gazës ishin diçka tejet e tmerrshme e bëri thirrje për ndalim të menjëhershëm të luftimeve.

Netanyahu siguron Biden: Izraeli synon kufizimin e viktimave civile në Gaza

Presidenti amerikan mbështet vetëmbrojtjen izraelite; thekson nevojën për sigurinë e gazetarëve, pasi IDF hedh në erë kullën mediatike që thotë gjithashtu se i shërbeu Hamasit; thotë se palestinezët meritojnë siguri, liri

Izraeli: Aleatët e SHBA-ve dhe Europës na mbështetën në konfliktin në Gaza; bota arabe jo

Netanyahu dhe Ashkenazi falënderojnë homologët perëndimorë; Shtetet arabe shprehin kritika – shpesh duke theksuar Jeruzalemin më shumë sesa Gaza

SHBA: Sulmet me raketa ndaj Izraelit duhet të ndalen!

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kërkoi nga militantët palestinezë që të ndalojnë lëshimin e raketave kundër Izraelit.