Twitter pezullon llogarinë e liderit iranian Khamenei, kërcënoi me vdekje Trump

Twitter ngrinë një nga llogaritë e liderit suprem iranian për kërcënimet për të marrë hak për vdekjen e komandantit ushtarak të vitit 2020 në sulmin me dron të urdhëruar nga presidenti i atëhershëm i SHBA

Joe Biden emëron zv.drejtor të CIA-s hebreun David Cohen

Presidenti amerikan Joe Biden ka emëruar ish-zv/ drejtorin e CIA-s David Cohen të kthehet në të njëjtin rol.

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

Mes fajësimit, Pompeo thotë se Trump duhet të fitojë Nobelin për paqen Izrael-Gjiri Persik

Sekretari amerikan i shtetit “twet” foto nga nënshkrimi i Marrëveshjeve Abraham midis Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini dhe etiketon komitetin e çmimit ‘Nobel”

Rio de Janeiro përuron memorialin gjigant të Holokaustit

Rio de Janeiro inauguroi një memorial të Holokaustit që përfshin një kullë të gjatë 21 metra dhe mbikëqyr Malin Sugarloaf, një nga vendet më të famshme të Amerikës së Jugut. Rio është shtëpia e rreth 35,000 hebrenjve. Rreth gjysma e komunitetit hebraik me 120,000 anëtarë të Brazilit jeton në Sao Paulo.

Infermierja në spitalin hebre të Nju Jorkut merr vaksinën e parë COVID në SHBA

‘Shpresoj se kjo shënon fillimin e fundit të një kohe shumë të dhimbshme në historinë tonë,’ thotë Sandra Lindsay pasi u vaksinua

Këshilli Europian dënon antisemitizmin, Kongresi Botëror i Hebrenjve: Hap i rëndësishëm!

Dënimi është një “hap i rëndësishëm përpara për ta bërë Evropën një vend më të mirë për hebrenjtë”, tha presidenti i Kongresit Botëror të Hebrenjve, Ronald S. Lauder.

Bashkimi Europian bën thirrje për luftë të integruar kundër antisemitizmit në Evropë

Këshilli i Bashkimit Evropian u bën thirrje vendeve anëtare të miratojnë një seri politikash për të luftuar antisemitizmin në Evropë.

Mediat izraelite: Ja si u ekzekutua “babai i bombës bërthamore” të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh

Mohsen Fakhrizadeh, i quajtur “babai i bombës iraniane” dhe të cilin Kryeministri Netanyahu ekspozoi në 2018 si një figurë kryesore në programin bërthamor të Republikës Islamike, u vra në një të shtënë në automjetin e tij

Shkencëtari bërthamor iranian vritet afër Teheranit

Komandanti i Rojeve Revolucionare iraniane shkroi në Twitter se Irani do të marrë hak për vrasjen e shkencëtarëve, siç ka bërë në të kaluarën.