“Hebrenjtë në Shqipëri”, libri me autore gazetaren Monika Stafa

Libri “Hebrenjtë në Shqipëri”, me autore Monika Stafën është fryt i një punë disa vjeçare kërkimore dhe shkencore.

Çmimi letrar “Azem Shkreli” në Kosovë, në garën ndërkombëtare edhe poetja izraelite Hava Pinhas Cohen

Emra prominent autorësh nga Italia, Zvicra, Franca, Izraeli dhe Kroacia do të jenë të pranishëm në këto takime. Hemuth A Niederle, Sylvestre Clancier, Emmanuel Pierrat, Hava Pinhas Cohen, Rafaël Newman, Antonio Della Rocca kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre.

Promovohet libri “Jeta ime nën pushtimin nazist” i Skënder Asani

Me rastin e 27 janarit, ditës së Holokaustit, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi” në Shkodër u promovua libri “Jeta ime nën pushtimin nazist”, kushtuar gruas hebreje Mimi Kamhi Ergas Faraxhi.

Vdes shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz

Shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare

Letra e Albert Anjashtajnit rreth Zotit shitet 3 mln dollarë në ankand

Letra është shkruar nga nobelisti i famshëm në vitin 1954, një vit para vdekjes së tij

Libri i lutjeve hebraisht i Marilyn Monroe del në ankand

Libri fetar është botuar në 1922. Oferta fillestare është 4.600 dollarë

“Letra e Zotit” e shkruar nga Anjashtajni pritet të shitet 1.5 mln dollarë

Letra është shkruar nga nobelisti në vitin 1954. Ankandi do të zhvillohet, më 4 dhjetor në Nju Jork.

Dorëshkrimi i Kafkës shitet për 175 mijë dollarë në ankand

Romani, i titulluar “Richard dhe Samuel”, nuk u shkrua kurrë, por u shit hyrja prej gjashtë faqesh e tij

“Investitori inteligjent”, libri më i lexuar nga miliarderët është shkruar nga një hebre

Libri “The Intelligent Investor” (Investitori Inteligjent), i shkruar nga amerikano-hebreu Benjamin Graham, i publikuar në vitin 1949, konsiderohet si një librat nga më të lexuarit nga investitorët, një pjesë e madhe të të cilëve sot janë miliarderë, përfshirë Warren Buffet, njeriu i tretë më i pasur në botë

“Mbreti i fëmijëve të botës”, vjen në shqip vepra e autorit Janusz Korczak

Autori hebre Janusz Korczak vjen në shpi me librin e tij “Mbreti i fëmijëve të botës”. Në promovimin e librit organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe ajo e Polonisë në vendin tonë merrnin pjesë personalitete të politikës, studiues, historianë, e më gjerë.