Bushati në Izrael, diskuton sigurinë me Netanyahun

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati zhvilloi një takim me kryeministrin, njëherësh.

Sheshi në zonën e Xhamllikut do të mbajë emrin “Shimon Peres”

Për miqësinë e hershme mes Shqipërisë dhe Izraelit, si dhe për kontributin e tij si.

Rodkin: Bujqësia dhe turizmi, prioritet i investitorëve izraelitë në Shqipëri

Vitin e kaluar Shqipërinë e vizituan 6200 turistë izraelitë. Numri pritet të rritet ndjeshëm, me nisjen e fluturimeve direkte,Tel Aviv-Tiranë

“Diplomaticus”/Profesori izraelit Efraim Inbar: Terrorizmi, jo rezultat i varfërisë. Irani edhe më i rrezikshëm se ISIS

Efraim Inbar, profesor i shkencave politike në universitetin izraelit të Bar-Ilan, drejtues i qendrës për studime strategjike Begin-Sadat, gjatë një interviste për emisionin “Diplomaticus” të gazetarit Erion Kaçorri në News24 shpreh opinionin e tij në lidhje me çështjen më të nxehtë të momentit, atë të terrorizmit dhe ekstremizmit.

Videolajm/ Izrael, Kryeministri Rama pritet nga autoritetet me te larta te vendit (2015)

Ne diten e dyte te qendrimit te tij ne Izrael, Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar.

Videolajm/ Rama nderon Shimon Peres me Medaljen e Mirënjohjes (2015)

“Shqipëria ka shënuar progres nw këto vite dhe ju keni treguar me zgjuarsi dhe vullnet.

Videolajm/ Kryeministri Edi Rama viziton Izraelin (2015)

Kryeministri Edi Rama vizitoi Izraelin. Ai pati takime me drejtuesit më të lartë të Shtetit.

Videolajm/ Komuniteti hebre në Shqipëri – Top Channel Albania (2014)

Rabini për Ballkanin dhe Shqipërinë, Yoel Kaplan, shoqëruar nga pjesëtari i komunitetit shqiptaro-hebre, Sokol Pirra,.

Pritja e hebrenjve në Shqipëri, ja si e tregon një familje nga Elbasani

Shpëtimi i hebrenjve nga shqiptarët na bën krenarë për humanizmin dhe sakrificën e shumë familjeve.

A1 Report – Strehimi i hebrenjve, ambasadori i Izraelit titull mirënjohjeje Beratit

Ambasadori i Izraelit në vendin tonë, David Cohen, ka nderuar më një titull mirënjohjeje qytetin.