Presidenti Rivlin: Miqësia me Amerikën ishte dhe mbetet jetike për Shtetin e Izraelit

Në një mesazh të veçantë video drejtuar “Israel Hayom Forum” mbi marrëdhëniet SHBA-Izrael që u mbajt të enjten në Jeruzalem, Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin vlerësoi lidhjen e palëkundur mes dy kombeve.

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin

Në një mesazh të veçantë video drejtuar “Israel Hayom Forum” mbi marrëdhëniet SHBA-Izrael që u mbajt të enjten në Jeruzalem, Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin vlerësoi lidhjen e palëkundur mes dy kombeve.

“Miqësia e Amerikës ishte dhe mbetet jetike për ekzistencën dhe begatinë e Shtetit të Izraelit. Kjo miqësi na ndihmoi të luftonim me siguri dhe vështirësi ekonomike dhe të krijohej një vend i begatë dhe i begatë në zemër të Lindjes së Mesme, një vend që është atdheu kombëtar i popullit hebre, një shtet hebre dhe demokratik, një shtet që ruan trashëgiminë e tij dhe zhvillon teknologjinë, “tha Rivlin.

Rivlin shfrytëzoi rastin për të falënderuar popullin amerikan “për vitet e mbështetjes ekonomike, diplomatike dhe ushtarake, si dhe për ndihmën e tyre për të mbajtur barrën e mbrojtjes.

“Falë aleancës midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara, Izraeli sot është një ishull i sigurisë dhe progresit, i cili siguron stabilitet dhe siguri në të gjithë rajonin, duke kontribuar në të gjithë botën në fushat e kiberntikës, mjekësisë, bujqësisë, sigurisë dhe ekonomi. ”

Presidenti izraelit falënderoi botuesin e gazetës “Israel Hayom”, Dr. Miriam Adelson “për përpjekjet e saj për të forcuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara”, dhe pronarit të “Israel Hayom”, Sheldon Adelson “për dashurinë dhe mbështetjen e tyre për Shtetin e Izraelit.

“Unë dua të falënderoj kryeredaktoren e “Israel Hayom”, Boaz Bismuth për punën e tij gazetareske dhe angazhimin e tij për botimin e një gazete të përditshme me përmbajtje të pasur dhe interesante”.

“Unë do të doja të mirëprisja dhe të falënderoj ish-ambasadoren e SHBA-ve në OKB, Znj. Nikki Haley. Është kënaqësi t’ju mirëpresim në Izrael dhe në kryeqytetin tonë, Jerusalemin. Ti je një mike i dashur i Izraelit. Ne e vlerësojmë qëndrimin tuaj të fortë në skenën më të rëndësishme në botë, në mbështetje të sigurisë, të njerëzve dhe të shtetit të Izraelit. Dhe gjithçka që ju bëtë dhe akoma po bëni – të ngriheni për vlerat e lirisë dhe demokracisë, që ne ndajmë. Mirëserdhët sërish në Izrael, Mirë se erdhët në Jerusalem,” përfundoi presidenti Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin.

Burimi: Israel Hayom

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…