Protestuesit iranianë nuk pranojnë të shkelin mbi flamujt e SHBA-ve dhe Izraelit – Video

Studentët nga Teherani shmangnin të ecurit mbi flamujt e mëdhenj amerikanë dhe izraelitë të vendosur në rrugën para tyre. Protestuesit thërrisnin: ‘Armiku ynë është në Iran dhe jo në Amerikë’.


Ndërsa protestat antiqeveritare përfshinë Iranin pas rrëzimit të një avioni ukrainas, studentët nga Teherani shmangnin të ecurit mbi flamuj e mëdhenj amerikanë dhe izraelitë të vendosur në rrugën para tyre, shkruan “The Jerusalem Post“.

Videot e qarkulluara në mediat sociale treguan se studentët iranianë po ndaheshin teksa u afroheshin flamujve të mëdhenj, duke ndjerë dhimbje dhe shmangnin me vetëdije shkeljen e tyre. Disa njerëz që ecnin mbi flamuj u përballën me thirrje “Turp për ty” nga protestuesit në atë zonë.

Disa raportime mediatike, thanë se protestuesit pranë flamujve brohorisnin: “Armiku ynë është në Iran, jo në Amerikë”.

Hillel Neuer, drejtori ekzekutiv i OJQ-së UN Watch, shkroi në Twitter  “këta studentë të guximshëm iranianë që refuzojnë të shkelin flamurin amerikan dhe izraelit përfaqësojnë shpresën për një Lindje të Mesme më të mirë”.

Protestat u përhapën në Teheran dhe në shumë qytete të tjera iraniane pasi trupat e Rojeve Revolucionare Iraniane (IRGC) morën përgjegjësinë të shtunën për rrëzimin e një aeroplani civil të Ukrainës të mërkurën, duke vrarë të gjithë në bord.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.