Bujaria dhe sakrifica shqiptare për shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit

Nuk ka shembull më të mirë në botë sesa vetsakrifica, kurajo, trimëria, dhe bujaria shqiptare për shpëtimin e hebrejëve gjatë Holokaustit. Me 27 Janar 2020, në Selinë e Kombeve të Bashkuara në New York, shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit


Nga Faton Bislimi

Një ndër periudhat më të errëta të historisë moderne të njerëzimit është Holokausti. Përpjekja sistematike Naziste për shfarosjen e popullit hebre la gjurmë të pashlyeshme jo vetëm për shkak të tragjedinë që bota përjetoi, por edhe për shkak të ngadhnjimit të idesë së lirisë dhe humanizmin përtej cfarëdo ideologjie, race, feje, etnie.

Nuk ka shembull më të mirë në botë sesa vetsakrifica, kurajo, trimëria, dhe bujaria shqiptare për shpëtimin e hebrejëve gjatë Holokaustit. Shqipëria është vendi i vetëm në botë që ka pasë më shumë hebrejë pas Luftës së Dytë Botërore sesa para saj. Secili hebre që ka arritë të futet në Shqipëri është shpëtuar. Kjo, falë edhe angazhimit vetmohues të popullit shqiptar jashtë kufijëve të Shqipërisë, e vecanërsisht shqiptarëve të Kosovës. Pa përkrajen dhe vetsakrificën e shqiptarëve të Kosovës, shumë hebrenj nuk do të arrishin assesi në Shqipëri.

Fatkeqësisht, regjimi komunist shqiptar ka mbajtur të fshehur këtë pjesë kaq të ndritëshme të historisë sonë kombëtare, dhe vetëm në fillim të viteve të 1990-ta, ky rrëfim historik e fisnik bëhet publik pas visitës së parë të zyrtarëve amerikanë – Kongresistëve Joe DioGuardi dhe Tom Lantos, në Shqipëri pas afro gjysëm shekulli të marrëdhënieve të ngrira në mes SHBA-ve e Shqipërisë.

Me 27 Janar 2020, në Selinë e Kombeve të Bashkuara në New York, shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, dhe unë ndihem jashtëzakonisht i nderuar që libri im i rradhës, në versionin origjinal në anglisht, botuar në edicion ndërkombëtar këtu në SHBA, do të përurohet në kuadër të kësaj ngjarjeje historike në OKB. Rrëfimi unik për shpëtimin e hebrejëve nga shqiptarët gjatë Holokaustit është mësimi më i mire dhe më domethënës që një popull fisnik, bujar, e paqedashës si shqiptarët, i ka dhënë botës.

Ne, që i mbijetuam shkujve të okupimit të huaj, e vecanërisht projektit gjenocidial shfarosës të Serbisë së Millosheviqit, u jemi mirënjohës përjetësisht të gjithë miqëve që na ndihmuan për të arritur lirinë dhe pavarësinë tone. Ndihma e tyre nuk ka qenë e rastësishme e as e paarsyeshme. Ndihma që ne kemi marrë në fund të shekullit XX, mund të llogaritet edhe si përgjigje ndaj vetsakrificës që ne i kemi dhënë botës një gjysëm shekulli më herët.

Libri së shpejti do të mund të blihet në Amazon dhe në të gjithë libraritë kryesore në SHBA e Kanada si Barnes&Noble, Chapters, Indigo, etj.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.