Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli, marrëveshje sportive

Federatat e futbollit të dy vendeve bien dakord të krijojnë ndeshje miqësore ‘për të gjitha ekipet kombëtare dhe klubet’ dhe ‘punëtori të përbashkëta për anëtarët teknikë dhe administrativë të federatave’


Fedarata e Futbollit e Emirateve të Bashkuara Arabe njoftoi të Shtunën se do të nënshkruajë një marrëveshje bashkëpunimi me Federatën e Futbollit të Izraelit në Dubai të hënën në prani të Presidentit të FIFA-s Gianni Infantino.

Memorandumi i mirëkuptimit parashikon “krijimin e ndeshjeve miqësore për të gjitha ekipet kombëtare dhe klubet” dhe “punëtoritë e përbashkëta për anëtarët teknikë dhe administrativë të federatave”, tha Federata e Futbollit e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Disa marrëveshje në fushën e sporteve janë nënshkruar midis dy vendeve që nga njoftimi i marrëveshjes së paqes në mes të gushtit.

Më 7 dhjetor, Sheik Hamad bin Khalifa Al Nahyan, një anëtar i familjes në pushtet të Abu Dhabi, bleu 50% të Klubit të Futbollit Beitar Jerusalem, i cili luan në Kategorinë Superiore të Izraelit, Ligat Ha’Al.

Ky veprim ka ngritur zemërimin e palestinezëve. Shoqata Palestineze e Futbollit nuk pranoi të përgjigjej kur iu kërkua koment për çështjen.

Marrëveshja e bashkëpunimit “vjen në aktivizimin e traktatit të paqes që u nënshkrua midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit”, Mohammed Abdullah Hazzam al-Dhaheri, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Futbollit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Yoav Borowitz, një analist sportiv për Haaretz, tha për Media Line se ishte e rëndësishme për Izraelin të thellojë lidhjet me Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi kjo do të përfitonte nga vendi profesionalisht dhe financiarisht dhe do t’i shërbente paqes në Lindjen e Mesme në përgjithësi.

“Zyrtarët izraelitë të futbollit janë shumë të etur për të thelluar ato lidhje [me Emiratet e Bashkuara Arabe], për të pasur ndeshje miqësore dhe çdo lloj bashkëpunimi tjetër,” tha Borowitz.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…