Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli, marrëveshje sportive

Federatat e futbollit të dy vendeve bien dakord të krijojnë ndeshje miqësore ‘për të gjitha ekipet kombëtare dhe klubet’ dhe ‘punëtori të përbashkëta për anëtarët teknikë dhe administrativë të federatave’


Fedarata e Futbollit e Emirateve të Bashkuara Arabe njoftoi të Shtunën se do të nënshkruajë një marrëveshje bashkëpunimi me Federatën e Futbollit të Izraelit në Dubai të hënën në prani të Presidentit të FIFA-s Gianni Infantino.

Memorandumi i mirëkuptimit parashikon “krijimin e ndeshjeve miqësore për të gjitha ekipet kombëtare dhe klubet” dhe “punëtoritë e përbashkëta për anëtarët teknikë dhe administrativë të federatave”, tha Federata e Futbollit e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Disa marrëveshje në fushën e sporteve janë nënshkruar midis dy vendeve që nga njoftimi i marrëveshjes së paqes në mes të gushtit.

Më 7 dhjetor, Sheik Hamad bin Khalifa Al Nahyan, një anëtar i familjes në pushtet të Abu Dhabi, bleu 50% të Klubit të Futbollit Beitar Jerusalem, i cili luan në Kategorinë Superiore të Izraelit, Ligat Ha’Al.

Ky veprim ka ngritur zemërimin e palestinezëve. Shoqata Palestineze e Futbollit nuk pranoi të përgjigjej kur iu kërkua koment për çështjen.

Marrëveshja e bashkëpunimit “vjen në aktivizimin e traktatit të paqes që u nënshkrua midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit”, Mohammed Abdullah Hazzam al-Dhaheri, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Futbollit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Yoav Borowitz, një analist sportiv për Haaretz, tha për Media Line se ishte e rëndësishme për Izraelin të thellojë lidhjet me Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi kjo do të përfitonte nga vendi profesionalisht dhe financiarisht dhe do t’i shërbente paqes në Lindjen e Mesme në përgjithësi.

“Zyrtarët izraelitë të futbollit janë shumë të etur për të thelluar ato lidhje [me Emiratet e Bashkuara Arabe], për të pasur ndeshje miqësore dhe çdo lloj bashkëpunimi tjetër,” tha Borowitz.

IZRAEL

Sakrifica e ushtarëve të Izraelit nuk do të harrohet

Secili nga burrat dhe gratë tona të guximshme kishte një familje, miq, shpresa dhe ëndrra që nuk do të realizohen…

SHQIPËRI

Canaj takon avokatin Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për markat dhe pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit, Dr. Eyal Bresel, themeluesin dhe…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…