Izraeli i kërkon Bidenit fuqizimin e aleancës mes dy vendeve

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, i kërkoi presidentit të ri të SHBA-së, Joe Biden, të “forcojë” aleancën e kahershme midis dy vendeve.


Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, i kërkoi presidentit të ri të SHBA-së, Joe Biden, të “forcojë” aleancën e kahershme midis dy vendeve.

Sipas Netanyahut kjo është e nevojshme edhe për t’u përballë me kërcënimin që paraqet Irani. “Unë pres të punoj me ju për të vazhduar zgjerimin e paqes midis Izraelit dhe botës Arabe dhe për t’u përballur me sfidat e përbashkëta, përfshirë edhe kërcënimin që paraqet Irani”, tha Netanyahu në një video mesazh urimi drejtuar Bidenit.

Ndërkohë, zëdhënësi i grupit islamik palestinez, Hamas, Fawzi Barhoum, ka thënë se Biden duhet të ndryshojë rrjedhën e politikave të gabuara dhe të padrejta kundër popullit palestinez dhe të vendosë bazat e sigurisë në rajon.

Ai tha se presidenti Trump ka qenë burimi më i madh i padrejtësisë, dhunës dhe ekstremizmit në botë.

Administrata e ish-presidentit, Donald Trump ka negociuar arritjen e marrëveshjeve të normalizimit të raporteve mes Izraelit dhe disa vendeve arabe.

Sekretari i ri i Shtetit në SHBA, Antony Blinken, gjatë një seance konfirmimi të mbajtur në Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit amerikan më 19 janar, tha se duartroket këto arrije të administratës së kaluar në Lindjen e Mesme./REL/

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…