Joe Biden emëron zv.drejtor të CIA-s hebreun David Cohen

Presidenti amerikan Joe Biden ka emëruar ish-zv/ drejtorin e CIA-s David Cohen të kthehet në të njëjtin rol.


Presidenti amerikan Joe Biden ka emëruar ish-zv/ drejtorin e CIA-s David Cohen të kthehet në të njëjtin rol.

Cohen, 57, i cili është hebre, nuk do të ketë nevojë për konfirmimin e Senatit amerikan për rolin e zv/ drejtorit, të cilin ai e mbajti nën Presidentin e SHBA Barack Obama midis 2015 dhe 2017.

Ndërkohë, Biden ka emëruar Sekretaren e Shëndetësisë të Pensilvanisë, Rachel Levine, e cila është gjithashtu hebreje, për të shërbyer si ndihmës sekretare e Sh.B.A për Shëndetësinë.

Nëse ajo merr të paktën 51 vota në Senatin Amerikan, Levin do të ishte zyrtarja e parë federale transgjinore e konfirmuar nga dhoma e sipërme e kongresit.

Levine, 63 vjeç, ka qenë zyrtari më i lartë shëndetësor i Pensilvanisë që nga viti 2017.

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…