Agim Rexhepi: “Miqtë e Amerikës” urojnë Izraelin dhe Kosovën. U bekua nga SHBA!

Kosova duhet në çdo formë ta respektojë marrëveshjen me Izraelin pavarësisht presioneve “të disa” shteteve mike.


Nga Agim Rexhepi
Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Kosova duhet në çdo formë ta respektojë marrëveshjen me Izraelin pavarësisht presioneve “të disa” shteteve mike.

Palestina është mike e Serbisë dhe Rusisë.

Ambasadori i Palestinës në Beograd ka qenë shumë i pacipë për çeshtjen tonë (ne nuk e harrojmë).

Palestina i kërkon Kosovës anulimin e vendimit për Ambasadën në Jerusalem.

Ministria e Punëve të Jashtme e Palestinës ka reaguar sot ndaj zyrtarizimit të njohjes së ndërsjellë Kosovë-Izrael, duke e përshkruar këtë akt si zhgënjyes dhe duke i bërë thirrje Kosovës ta anulojë vendimin për hapjen e ambasadës në Jerusalem, raporton agjencia palestineze e lajmeve, Wafa, transmeton Gazeta “Express”.

Sipas këti shkrimi, Palestina i bëri thirrje Kosovës që së pari të mendojë për interesat e saj dhe angazhimin për legjitimitetin ndërkombëtar dhe të drejtën ndërkombëtare në mënyrë që të bëhet anëtare e pranuar e bashkësisë ndërkombëtare dhe rendit botëror, raporton mediumi palestinez.

Të hënën u mbajt ceremonia virtuale e vendosjes zyrtare të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraelit. Pas deklaratave, ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi e kanë falenderuar e uruar njëri-tjetrin.

Kryediplomati izraelit e ka cilësuar historike ditën e hënë, duke e falenderuar SHBA-në për këtë, ndërsa më pas e ka zbuluar një pllakë me mbishkrimin “Ambasada e Republikës së Kosovës në Jerusalem, Izrael”.

Njohja e Kosovës nga Izraeli erdhi si pjesë e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë që ishte ndërmjetësuar nga administrata e Donald Trump në shtator të vitit të kaluar. Marrëveshja përfshinte gjithashtu njohjen e ndërsjellë midis Kosovës dhe Izraelit si dhe zotimin që Kosova dhe Serbia t’i vendosin ambasadat e tyre në Jerusalem.

Shoqata “Miqtë e Amerikës” e uron Izraelin dhe Kosovën për vendosjen e mardhënieve diplomatike dhe e falenderon SHBA për ndërmjetsim.

E pyesim Palestinën dhe shum shtete Islamike ku ishit atëhere kur kishim nevoj për ndihmë e miq (ju nuk e treguat që jeni në anën tonë, përkundrazi ishit në anën e Serbisë, Rusisë…, andaj apelojm tek Institucionet vendimarrëse të Republikës së Kosovës që ta zbatojnë në përpikmëri marrëveshjen.
Ne në çdo formë jemi me Kosovën, SHBA e Izraelin e aleatët e tyre.

Zoti e bekoftë SHBA!
Zoti e bekoftë Kosovën!
Zoti e bekoftë Izraelin!

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…