Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës – Nga Fahri Xharra, publicist


Nga Fahri Xharra

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës:

“E mirëpres jashtëzakonisht marrëveshjen mes dy vendeve të nënshkruar në fillim të muajit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike dhe shpresoj se ky do të shërbejë si momenti ri për të forcuar dhe avancuar bashkëpunimin mes nesh. Përpjekja juaj për çështjet e hebrenjve, përfshirë kthimin e pronave, është tejet e vlerësuar. E shoh shumë të rëndësishme vendimin e Kosovës për të hapur ambasadën në Jerusalem dhe ju pres në Izrael në ceremoninë e hapjes.” – thuhet në mesazhin e Netanyahut, dërguar Albin Kurtit .

Çka do më tepër pavarësia e Kosovës ? Dy shtete më miqësore të popullit tonë i kanë hapur dyert për ne: Amerika para 20 vitesh dhe ende vazhdon, dhe Izraeli i gatshëm dhe publikisht është me ne.

Na kujtohet thënja e Vuqiqit e para disa ditëve drejtuar Izraelit: “ Mohoje njohjen e Kosovës, ne e hapim menjëherë Ambasadën tonë në Jeruzalem.
Ne nuk kushtëzojmë asgjë, por përkundrazi jemi të privilegjuar kur Kryeministri Netanjahu e thërret , kryeministrin e ardhshëm të Kosovës në Izrael, për një trashje të miqësisë ne mes dy popujve më të vjetër në botë.

Gazetat shkruanin që “Albini është ne mes dy zjarresh”, unë nuk e shoh ashtu. Të thotë mos shko mua ai që e financon Serbinë me investime marramendëse, dhe neve dihet se çka.

Mos ki dert as për Europën , edhe ata në vetvete nuk janë kundër, por ashtu e do momenti i tyre karshi vendeve arabe.

“Albini, si kryeministër duhet të ndjek politikën e koordinimit të veprimeve të tilla me SHBA. Çdo ndryshim i kursit të qeverisë së Kosovës pa pëlqimin e SHBA do të jetë i dëmshëm, si i tillë nuk i shërben Kosovës”, ka thënë Mehmeti.

Këtë e thotë jo vetëm ai por të gjithë ne.
Albin unë dëshiroj një fluturim të mbarë deri në Izrael, një takim super miqësor me Zotin Netanjahu, dhe do të futesh në historinë e kombit tonë si dashamiri më madh i tij.

Fluturim të mbarë Albin Kurti !

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…