Shefi i Mossad diskuton me Presidentin Biden për Iranin

Kreu i Mossad, Yossi Cohen zhvilloi një takim një orësh me Presidentin e SHBA Joe Biden gjatë fundjavës, shkruan “The Jerusalem Post”.


Nga YONAH JEREMY BOB

Kreu i Mossad, Yossi Cohen zhvilloi një takim një orësh me Presidentin e SHBA Joe Biden gjatë fundjavës, mësoi “The Jerusalem Post”.

Channel 12 raportoi për herë të parë të shtunën vonë se kishte pasur një ndërveprim mes të dyve të Premten gjatë takimeve të tjera të Cohen, por Departamenti i Shtetit i ShBA-ve nuk pranoi të komentonte mbi takimin apo edhe të konfirmonte që ai ishte zhvilluar.

Tjetra, një zëdhënës i Këshillit të Sigurimit Kombëtar të SHBA tha se Biden thjesht kishte rënë nga i paplanifikuar gjatë një takimi tjetër të Cohen për të përcjellë ngushëllime në lidhje me katastrofën e Mount Meron.

Ky përshkrim u përpoq të nënvlerësonte domethënien e takimit si më pak përmbajtësor dhe më shumë një moment mirësjellje përpara se të fillonte me punën e ditës.

Përkundër këtyre karakterizimeve pas-faktit, dhe një përpjekje të qartë nga të paktën disa zyrtarë të Biden për të minimizuar takimin, Post ka mësuar se në të vërtetë, një takim i plotë ulës ishte zhvilluar dhe zgjati një orë. Kjo nuk është një takim dhe përshëndetje e shkurtër për presidentin amerikan.

Drejtori i CIA-s William Burns ishte gjithashtu i pranishëm me Biden dhe Cohen ndërsa ata diskutuan Iranin në thellësi.

Cohen u takua gjithashtu me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken dhe Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan.

Ajo që është magjepsëse për këtë kthesë të ngjarjeve ishte se duke shkuar në këtë javë, roli i Cohen në vizitën në SHBA ishte zvogëluar vazhdimisht.

Në shkurt, ai mendoi se do të drejtojë zyrtarisht një delegacion izraelit, potencialisht në rrugën për t’u bërë menaxher i projektit Iran pasi të tërhiqet nga Mossad më 6 qershor.

Por më pas, Shefi i Këshillit të Sigurimit Kombëtar Meir Ben Shabbat luftoi aspekte të politikës së Iranit dhe udhëtimi u shty vazhdimisht për dy muaj pasi Shefi i Shtabit i IDF, Gjeneral Lt Aviv Kohavi dukej se po merrte një rol më të gjerë.

Si rezultat, Cohen do të takohej vetëm me homologun e tij, Burns, dhe Ben Shabbat dhe Kohavi do të merrnin pjesë në shumë takime të tjera.

Askush nuk po fliste as për takimin me Biden, i cili nuk ishte takuar ende personalisht me ndonjë zyrtar izraelit që nga zgjedhja e tij.

Ndryshimet në minutën e fundit dukej se filluan kur Kohavi u tërhoq, gjoja për t’u marrë me ngjitjen e raketave nga Rripi i Gazës.

Pastaj, kishte mesazhe që Ben Shabbat bisedoi me Sullivan dhe zyrtarë të tjerë për një larmi çështjesh SHBA-Izraelite, me Iranin jo domosdoshmërisht duke qenë pika kryesore.

Duket se në fund, Cohen mund të ketë marrë dëshirën e tij në momentin e fundit, duke u folur drejtpërdrejt me presidentin për të paraqitur një argument serioz dhe të hollësishëm.

Asnjë nga këto nuk do të thotë që SHBA do të ndryshojë domosdoshmërisht politikën e saj aktuale të Iranit.

Megjithatë, nëse kjo ndodhi sepse Cohen i bëri përshtypje ekipit të Biden më shumë sesa prisnin, sepse vetë Biden befasoi spontanisht ekipin e tij duke arritur tek Cohen të cilin e njeh prej vitesh, ose për shkak të një arsye tjetër, Izraeli mori “ditën e tij në gjykatë” dhe në përpara “gjykatësit” më të rëndësishëm. / The Jerusalem Post/

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…