Luftanija amerikane rrëzon dronin iranian në Detin e Kuq

Në tetor, një luftanije amerikane asgjësoi katër raketa dhe 15 dronë të lëshuar nga lëvizja Houthi e lidhur me Iranin


Një anije luftarake e marinës amerikane në Detin e Kuq rrëzoi një dron të prodhuar nga Irani, të lëshuar nga zonat që kontrollon lëvizja Houthi në Jemen, sipas Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Uashingtoni vazhdon të jetë në gjendje gatishmërie lidhur me aktivitetet e grupeve të mbështetura nga Irani, ndërsa rriten tensionet rajonale gjatë konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit. Shtetet e Bashkuara po përpiqen të sigurohen që konflikti të mos përhapet në rajon, raporton Zëri i Amerikës.

Droni u rrëzua nga destrojeri Carney, tha Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara në rrjetin social X.

“Edhe pse nuk dihen qëllimet e tij, mjeti i telekomanduar ajror po udhëtonte drejt anijes luftarake”, thuhet në postim, duke shtuar se destrojeri Carney po shoqëronte dy anije, njëra prej të cilave po dërgonte pajisje ushtarake në rajon. Sipas deklaratës, nuk ka lëndime të ushtarëve amerikanë apo dëme materiale.

Në tetor, një luftanije amerikane asgjësoi katër raketa dhe 15 dronë të lëshuar nga lëvizja Houthi e lidhur me Iranin e cila kontroll disa pjesë të Jemenit. Objektiv i sulmit ishte Izraeli.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.