Rama: I treguam botës vlerat tona me shpëtimin e hebrenjve, kurrë më antisemitizmit!

Kryeministri Edi Rama video-mesazh Mirëseardhje Konferencës Ndërkombëtare të organizuar në Tiranë nga kryesia shqiptare e OSBE-së mbi luftën kundër Antisemitizmit

Dita e Holokaustit, Blerina Gjylameti: Lufta për paqen na bën bashkë solidarë mes popujve

Deputete Blerina Gjylameti, Kryetarja e Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Izrael

Meta fjalim te “Lauder”: Shqipëria dhe Izraeli marrëdhënie të shkëlqyera

Në kuadër të vizitës zyrtare në Izrael, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u ftua posaçërisht nga Shkolla prestigjoze e Qeverisjes, Diplomacisë dhe Strategjisë “Lauder”, për të mbajtur një ligjëratë të veçantë. Ai u prit nga Presidenti i IDC-së, Prof. Uriel Reichman, Dekani i Shkollës “Lauder” Prof. Assaf Moghadam, Drejtorja e Komitetit Hebreo-Amerikan (AJC) në Jeruzalem Avital Leibovich

Meta fjalim në IDC Lauder School: Roli i Shqipërisë në shpëtimin e hebrenjve

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, mbajti një fjalim në IDC Lauder School – në Herzliya të Izraelit, ku foli për marrëdhëniet e bashkekzistencës fetare në Shqipëri.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta: Ekipi izraelit na ndihmoi dhe na mësoi shumë!

Presidenti i Republikës së Shqipërië, Ilir Meta, ka zhvilluar një takim mbrëmjen e djeshme ekipin nga Izraeli, i cili vijon të verifikojë banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kryeparlamentari Ruçi pret ambasadorin Gendler: Izraeli gjithmonë pranë Shqipëri

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, priti sot ambasadorin e Izraelit, Noah Gal Gendler, me rastin e fillimit të detyrës së tij në Shqipëri.

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, në pritjen e Presidentit të Izraelit

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, mori pjesë në pritjen e organizuar Presidenti i Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin në “Shtëpinë Presidenciale” në Jeruzalem,

Ministri i Jashtëm, Israel Katz: Izraeli, një mik e shkëlqyer i Shqipërisë!

Ministri i Jashtëm izraelit: “Ky mision është dëshmi për marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe dialogut të ngushtë që ata kanë mbajtur gjatë viteve të fundit, si në nivelin qeveritar, ashtu edhe midis popujve.”

Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Edelstein i dërgon mesazh ngushëllimi Kryetarit të Kuvendit, z. Ruçi

Unë dhe Parlamenti jemi me ju në këto çaste të vështira dhe në gadishmëri për çdo nevojë,” shkruan në mesazhin e tij Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Yuli Joel Edelstein.

Izraeli në Konferencën Mesdhetare të OSBE-së të zhvilluar në Tiranë

Shqipëria ishte vendi organizator i punimeve të Konferencës Mesdhetare të OSBE-së, teksa kryesonte Grupin e Kontaktit për Mesdheun. Të pranishëm nga Izraeli ishin ambasadori izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, zëvendësambasadorja Liora Peleg. Fjalime nga delegacioni izraelit mbajtën Avital Leibovich, drejtoresha e American Jewish Committe për Jerusalemin, si dhe Dan Dan Catarivas, Drejtori i Përgjithshëm i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Izrael-Bashkimi Europian.