Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Izraeli dhe Shqipëria, bashkë në luftën kundër terrorizimit

Ministri i Jashtëm (në detyrë) i Shqipërisë, Gent Cakaj, mban fjalim në Samitin Botëror të Anti-terrorizmit, që po zhvillohet në Herzliya, Izrael

Kryetari i PD, Lulzim Basha, pret delegacionin e American Jewish Committee: Mirënjohje SHBA-ve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim  Basha, u takua me përfaqësues të Komitetit Amerikan Hebraik (American Jewish Committee – AJC), të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv i Këshillit, z. David Harris.

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi pret American Jewish Committee: Marrëdhënie të shkëlqyera me SHBA dhe Izraelin

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, u takua me përfaqësues të American Jewish Committee (Komitetit Amerikan Hebraik), të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv z. David Harris, të cilët ndodhen për një vizitë zyrtare në Tiranë.

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, pret American Jewish Committee: Diaspora izraelite model për Shqipërinë

Ministri i Shtetit për Diasporën z. Pandeli Majko u takua sot me një grup përfaqësuesish të organizatës American Jewish Committee (AJC) Gjatë takimit u bisedua për shkëmbimin e përvojave të të dy vendeve.

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: Mirënjohje për popullin shqiptar

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim të përzemërt me delegacionin e Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) me qendër në Nju-Jork, të kryesuar nga Drejtori i tij Ekzekutiv, David Harris.

Presidenti Meta pret American Jewish Committee: Të forcohet miqësia dhe bashkëpunimi ekonomik

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim të përzemërt me delegacionin e Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) me qendër në Nju-Jork, të kryesuar nga Drejtori i tij Ekzekutiv, David Harris.

Ambasadorja Floreta Faber: Sa shumë të përbashkëta dhe për të mësuar midis Shqipërisë dhe Izraelit

Ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber, po kryen një vizitë pune në Izrael, e ftuar nga American Jewish Committee – AJC (Komiteti Amerikano Hebre), në kuadër të një “Projekti Këmbimi” (Project Interchange) të organizuar nga AJC.

Ambasadorja shqiptare në OKB: Shqipëria dënon ashpër anti-semitizmin

Ambasadorja e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara, Besiana Kadare, thotë se “anti-semitizmi nuk është vetëm një sulm ndaj hebrenjve, por edhe për vlerat tona universale”.

Shqipëria dhe Izraeli marrin pjesën në Mbledhjen e 41-të Plenare të “SEEHN” në Maqedoninë e Veriut

Shqipëria u përfaqësua nga ambasadori i saj në Maqedoninë e Veriut, Fatos Reka, si dhe nga koordinatori kombëtar i saj pranë Ministrisë së Shëndetsisë.