Netanyahu: Hamasi do të marrë goditjen që nuk e ka menduar kurrë!

Kryeministri Benjamin Netanyahu mbajti një vlerësim të situatës sot, në selinë e Komandës Jugore të IDF, me Ministrin e Mbrojtjes, Shefin e Shtabit të IDF, kreun e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, Komandën Jugore të GOC dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz: Hamasit po i vjen fundi!

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, thotë se qëllimi i Izraelit me sulmet e tij të vazhdueshme në Rripin e Gazës në përgjigje të zjarrit me raketa nga enklava është të dobësojë rëndë grupin terrorist Hamas në mënyrë që të rivendosë qetësinë në Izraelin jugor.

Aktet e dhunshme në Jeruzalem, të planifikuara nga Hamas dhe Autoriteti Palestinez

Aktet e dhunshme dhe të papërgjegjshme që po ndodhin sot në kryeqytetin e Izrelit, në Jeruzalem, është si rezultat i nxitjes së planifikuar të protestuesve të dhunshëm të udhëhequr nga grupi terrorist Hamas dhe Autoriteti Palestinez, me synimin për të ndezur dhunën dhe trazirat në qytetin e Jeruzalemit.

Izraeli konfiskon 4 milionë dollarë të transferuar nga Irani për Hamasin

Paratë kishin për qëllim zhvillimin e infrastrukturës terroriste të Hamasit në Gaza, duke përfshirë prodhimin e armëve dhe pagat e terroristëve.

Netanyahu: Nëse Hezbollah guxon të sulmojë Izraelin do të paguajë një çmim të rëndë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, iu referua një deklarate të kohëve të fundit të Korpusit të Gardës Revolucionare Islame, Major-Gen. Murteza Qurbani se Irani do të “shkatërrojë Tel Avivin nga Libani”.

Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.

Hezbollah organizatë terroriste, ndihmësi i Trump përgëzon Kosovën

Ndihmësi i Presidenti Trump për Çështjet e Sigurisë Kombëtare, (NSA), John Bolton ka lavdëruar dje Kosovën për vendimin e saj lidhur me organizatën Hezbollah.

Sekretari Pompeo: SHBA falënderon Kosovën për njohjen e Hezbollahut si një organizatë terroriste

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha në një mesazh në Twitter se, u bënë thirrje të tjerëve të bashkohen me Kosovën dhe ta ndalojnë këtë grup terrorist nga financimi i operacioneve të tij të përgjakshme.

Presidenti i Kongresit Botëror Hebraik, Ronald Lauder: Ndalimi i Hezbollah, bota të ndjekë shembullin e Kosovës

Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post” i bën jehonë vendimit të Kosovës, për ta njohur Hezbollah, si një organizatë terroriste.

AJC/ Leibovich: Njohja e Hezbollah si grup terrorist, e sjell Izraelin më afër Kosovës

Drejtoresha e Komitetit Amerikano-Hebraik (AJC – American Jewish Comittee, Avital Leibovich, e falenderoi në mënyrë publike Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për njohjen e Hezbollah si një grup terrorist.