Izraeli i vendosur për të parandaluar Iranin nga arritja e ‘Projektit të Sirisë’

Izraeli ka goditur mijëra targete iraniane në Siri në vitet e fundit për të parandaluar ngritjen e një makine iraniane të luftës në kufirin e tij, megjithatë sulmet e fundit të raportuara në Sirinë lindore ende duken të pazakonta për një numër arsyesh.


Nga YAAKOV LAPPIN, JNS

Raportet e medias bartën lajme për sulme ajrore intensive kundër objektivave të lidhura me Iranin në Sirinë lindore herët të Mërkurën, të atribuara Forcës Ajrore Izraelite. Sulmet e pretenduara në zonat Deir al-Zour dhe Albu Kamal ishin të fundit në një seri të gjatë sulmesh izraelite të raportuara që janë krijuar për të penguar përpjekjet e Republikës Islamike për ndërtimin e një makine lufte në Siri.

Sidoqoftë, sulmet ajrore u dalluan në dritën e komenteve të jashtëzakonshme të bëra nga një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, i cili i tha Associated Press se bombardimet u mundësuan nga inteligjenca që i siguruan Izraelit nga Shtetet e Bashkuara.

Duket se nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në këtë version të ngjarjeve, duke shënuar atë që do të dukej se ishte një njohje e pazakontë e nivelit të ngushtë të bashkëpunimit midis institucioneve të mbrojtjes amerikane dhe izraelite në luftimin e pranisë iraniane në Siri.

Në mënyrë të habitshme, i njëjti zyrtar tha se depot e synuara gjithashtu shërbyen si një “tubacion për përbërësit që mbështesin programin bërthamor të Iranit”, megjithëse nuk kishte detaje të mëtejshme menjëherë në dispozicion.

Një arsye e dytë që bën që goditjet të dalin në pah është raporti i pakonfirmuar nga një grup mbikqyrës i luftës i opozitës siriane që të paktën 57 luftëtarë u vranë, përfshirë 14 ushtarë të regjimit sirian, përveç anëtarëve të milicisë së mbështetur nga Irani, si dhe dhjetëra të tjerë të plagosur. .

Megjithëse nuk është e vërtetuar, pretendimi përfaqëson një numër shumë më të lartë të viktimave sesa ata që zakonisht ndjekin goditje të tilla.

Sulmi është pjesë e një rritjeje të pagabueshme të sulmeve ajrore që kanë goditur objektivat iraniane në të gjithë Sirinë, duke shënuar incidentin e katërt të njohur në tre javët e fundit.

Këto incidente përfshijnë një sulm raketë të raportuar në Qendrën e Studimeve Shkencore dhe Kërkimeve të Sirisë, i njohur gjithashtu nga shkurtesa e saj franceze CERS, në veri të Damaskut. CERS është një strukturë që është përgjegjëse për zhvillimin dhe prodhimin e raketave të avancuara dhe armëve kimike dhe ka të ngjarë të përdoret nga Irani dhe regjimi Bashar Assad i Sirisë për të zhvilluar dhe prodhuar sisteme armësh, disa prej të cilave janë gjithashtu të destinuara për depot e raketave të Hezbollahut në Liban.

CERS u bombardua gjithashtu në 2018 dhe 2019. Zona përreth CERS dyfishohet si një bazë për personelin iranian dhe milicitë e kontrolluara nga Irani në Siri. Sulmet e tjera të fundit kanë goditur objektet e raportuara të prodhimit të armëve dhe bazat ushtarake në Sirinë jugore dhe perëndimore.

Në përpjekje për të kuptuar pse ka ndodhur tani ngritja e sulmeve të pretenduara parandaluese izraelite, ish-ambasadori i Izraelit në Kombet e Bashkuara ofroi këtë shpjegim: “Irani po përpiqet të përfitojë nga tranzicioni në Shtetet e Bashkuara dhe në Izrael për të ndryshuar ekuilibrin e fuqisë . Izraeli dhe Sh.B.A nuk do ta lejojnë këtë. Ne do të veprojmë me vendosmëri dhe sipas nevojës. ”

Sipas këtij shpjegimi, Irani po përpiqet të shfrytëzojë paqëndrueshmërinë politike në Izrael, e cila është në rrugën e saj për zgjedhjet e katërta në më pak se dy vjet. Kjo shoqërohet me faktin se administrata Trump është gati të zëvendësohet nga administrata Biden, të gjitha ndërsa Teherani përpiqet të rritë përpjekjet e tij për të ndërtuar një terren ushtarak në Siri.

Zhurma dhe rrjedha e përpjekjeve të Teheranit ndër vite

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të vendosni incidentet e fundit në një kontekst më të gjerë: Izraeli ka goditur mijëra objektiva iraniane në Siri në vitet e fundit, sipas komenteve të bëra në vitin 2019 nga ish Shefi i Shtabit i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit Gjenerallejtënant Gadi Eizenkot.

Thelbi i trashëgimisë së Eizenkot është një fushatë e profilit të ulët, por shumë efektiv, e sulmeve ajrore parandaluese për të dëmtuar rëndë “projektin Siria” të Iranit dhe për të rikthyer përpjekjen e Teheranit për ta kthyer Sirinë në një zgjerim të frontit të sulmit që ai ndërtoi në Liban, ku Irani ka ndihmuar Hezbollahun të marrë në dorë rreth 130,000 raketa dhe raketa, dhe t’i drejtojë ato drejt qyteteve izraelite dhe caqeve strategjike.

Në përmbledhjen e saj vjetore për vitin 2020, IDF deklaroi se “afërsisht 50 objektiva u goditën në frontin Sirian” në vitin e kaluar, si dhe më shumë se 1,400 aksione të Forcave Ajrore Izraelite të formimit të betejës mbi zonat e paspecifikuara.

Këto shifra zbulojnë një tipar qendror Fushata e Izraelit në Siri: Ajo ushqehet nga inteligjenca e veprimtarive të Iranit dhe rritja dhe zvogëlimi i fushatës së Izraelit është një reflektim i drejtpërdrejtë i zbaticës dhe rrjedhës së përpjekjeve të vetë Iranit ndër vite.

Fushata kundër Iranit në Siri ka filluar prej disa vitesh dhe shpesh, janë të njëjtat vende që goditen pa pushim.

Për shembull, në mars të vitit 2020, raportet thanë se aeroplanët e paidentifikuar goditën një shënjestër në Albu Kamal, qyteti në kufi me Irakun, ku Irani kishte qenë duke ndërtuar bazën e tij ushtarake Imam Ali për vendosjen dhe ruajtjen e raketave dhe luftëtarëve. Gjithsej 26 luftëtarë u vranë në atë sulm.

Iranianët me sa duket kishin ndërtuar një tunel për të fshehur armët në Bazën Imam Ali, i cili zëvendësoi një tunel të vjetër gjithashtu i sulmuar në të kaluarën.

Në mars të vitit 2019, raportet gjithashtu thanë se 12 njerëz u vranë në një sulm ajror në një shënjestër të lidhur me Iranin në Deir Ezzor në Sirinë lindore, i cili ndodhet pesë kilometra (rreth 3 milje) nga kufiri irakian.

Deir Ezzor dhe Albu Kamal janë zona të caktuara nga Irani për ndërtimin e një korridori tokësor që do të lejonte Teheranin të lëvizte armë, formacione beteje dhe burime të tjera në Siri nga Iraku. Nëse korridori përfundon, Irani do të ketë hyrje në tokë deri në Detin Mesdhe, duke lidhur Iranin, Irakun, Sirinë dhe Libanin përgjatë një rrjeti të vetëm rrugësh.

Izraeli nuk ka ndërmend ta lejojë atë të ndodhë, ashtu siç nuk e lejoi Iranin të fluturonte me aeroplanë mallrash me raketa të përparuara në aeroportin e Damaskut pa u ndëshkuar.

Tensionet ushtarake të larta midis forcave të SHBA, Iranit në Gjirin

Përpjekjet e Iranit po rregullohen nga njësia e saj e përmbytjes dhe terrorizmit jashtë shtetit, Forca Quds, e kryesuar nga Esmail Ghaani, i cili zëvendësoi gjeneral Majorin famëkeq Qassem Soleimani pas vrasjes së tij në Bagdad në Janar 2020 në një sulm me dron të SHBA.

Ghaani duket se po punon shumë për të provuar dhe mbushur këpucët e Soleimani, edhe pse me pak sukses të dukshëm për të treguar deri më tani.

Vizioni i madh i Soleimani ishte krijimi i rrugëve të kontrabandës ajrore, një korridori tokësor dhe rrugëve detare të kontrabandës për të përmbytur Sirinë dhe Libanin me armë të drejtuara nga precizioni, bazat, fabrikat e raketave dhe milicitë, dhe Izraeli e mbajti atë vizion të kontrolluar, ashtu siç është duke bërë me përpjekjet e Ghaani.

Rusia, nga ana e saj, nuk ka interes të lejojë Iranin të marrë Sirinë, pasi ka caktuar vendin për praninë e saj ushtarake afatgjatë dhe programet e rindërtimit ekonomik. Akoma, Moska është gjithashtu e etur të shmangë dëshmimin e një përshkallëzimi që mund të kërcënojë regjimin e Asadit, të cilin ajo kaloi vite duke e mbrojtur nga shkatërrimi së bashku me Iranin.

Ndërkohë, atmosfera në rajon është veçanërisht shpërthyese dhe e paqëndrueshme, për shkak të vendosmërisë së Iranit për të kërkuar hakmarrje për vrasjen e shkencëtarëve të tij kryesorë të armëve bërthamore, Mohsen Fakhrizadeh, të cilin Irani fajëson Izraelin për vrasjen në dhjetor, si dhe kërcënimeve të përsëritura të vetë Hezbollahut për të marrë hak për vdekjen e një prej operativëve të saj, i cili u vra në një sulm ajror mbi një shënjestër iraniane në Siri në korrik.

Tensionet ushtarake midis forcave të SHBA në Gjirin Persik dhe Iran gjithashtu mbeten të larta me mundësinë e llogaritjes së gabuar është shumë reale.

Sidoqoftë, asnjë nga këta faktorë nuk është i mjaftueshëm për të parandaluar Izraelin nga zbatimi i linjave të tij të kuqe në Siri dhe për të bërë gjithçka që është e nevojshme për ta ndaluar Iranin të përmbushë “projektin e tij të rrezikshëm të Sirisë”.

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…