Izraeli e di se ka një mik të çmuar në Shtëpinë e Bardhë

Opinion: Sjellja e Biden gjatë raundit të fundit të luftimeve në Gaza siguroi Jeruzalemin se do të ketë mbështetjen e Uashingtonit pavarësisht se çfarë, por në këmbim do të duhet të rreshtohet me përpjekjet e SHBA për të rishkruar realitetin në rajon


Nga Alex Fishman, YnetNews

Që nga 21 maj, inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) nuk u lejuan më të hynin në objektet bërthamore të Iranit.

Duke përjashtuar një gjest “simbolik” të lënies së kamerave të sigurisë së vendndodhjeve për vetëm një muaj më shumë, Teherani ka zgjedhur në thelb mbylljen nga të gjitha angazhimet e tij në lidhje me inspektimet e programit të tij bërthamor.

Presidenti i SHBA Joe Biden duke folur nga Shtëpia e Bardhë në prag të armëpushimit të Gazës, 21 maj 2021
Presidenti i SHBA Joe Biden duke folur nga Shtëpia e Bardhë në prag të armëpushimit të Gazës, 21 maj 2021

 

E megjithatë qielli nuk binte mbi ne. IAEA nuk u panik dhe Forca Ajrore e Izraelit nuk u vu në gatishmëri sulmi për një arsye të thjeshtë: Të gjithë të përfshirë janë të sigurt se marrëveshja bërthamore që SHBA la në 2018 do të rifillojë nga mesi i qershorit dhe inspektorët do të lejohen përsëri.

Amerikanët nuk do ta pranonin këtë me zë të lartë, por të gjitha sanksionet kryesore kundër Iranit po hiqen. As nuk do të bien dakord që shqetësimet e Izraelit në lidhje me programin e raketave balistike të Iranit dhe ndërhyrjen rajonale do të merren parasysh.

Për më tepër, jo vetëm që Teherani dhe Uashingtoni do të kthehen në të njëjtën marrëveshje nga e cila u largua Presidenti Donald Trump, por Irani do të fitojë disa përfitime shtesë që nuk i kishte më parë, siç është mundësia e funksionimit të centrifugave të tij të përparuar IR-4 që ishin ndaluar më parë .

Negociatat mbi ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit në Vjenë muajin e kaluar
Negociatat mbi ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit në Vjenë muajin e kaluar

 

Izraeli do të ketë kritika kur marrëveshja bërthamore të ringjallet, por do të jetë shumë më e sjellshme dhe e matur sesa ajo që kemi parë në vitin 2015. Dhe kjo është për një arsye të thjeshtë.

Luftimet e fundit në Rripin e Gazës ndihmuan dhelprën dinake Joe Biden të sigurojë Izraelin se ka një mik të vërtetë në Shtëpinë e Bardhë.

Stuhia e thirrjeve telefonike të presidentit ndaj Kryeministrit Benjamin Netanyahu e ka fituar atë pseudonimin e “mensch” në mesin e personave të lartë të sigurisë së Izraelit.

Të gjithë flasin për sjelljen e hirshme dhe tolerante të presidentit. Me një njeri të tillë, si mund të çmendet dikush në marrëveshjen bërthamore?
Biden kishte disa arsye të mira për të hequr dorë nga Izraeli. Ai kurrë nuk besoi se do të duhej të merrej me konfliktin izraelito-palestinez kaq shpejt në mandatin e tij, por ai ende filloi punën gjatë dy javëve të fundit.

Biden lejoi Izraelin të fitonte sa më shumë që të mundte ushtarakisht, gjatë gjithë kohës që lëvizte për të arritur një armëpushim sa më shpejt të ishte e mundur para se situata të dilte jashtë kontrollit.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi
Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi

 

Presidenti gjithashtu ndërmori disa hapa të tjerë të paplanifikuar, të tilla si duke folur me Presidentin Palestinez Mahmoud Abbas dhe udhëheqësin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi.

Qeveria egjiptiane shihet nga administrata amerikane si një shkelëse serioze e të drejtave të njeriut dhe thirrja e Sisi me siguri nuk ishte në listën urgjente të Biden derisa të fillonin luftimet në Gaza.

Pavarësisht nga toni i bisedës së Biden dhe Sisi, presidenti egjiptian shpejt njoftoi një ndihmë të paparë gjysmë miliard dollarë për të rehabilituar Rripin e Gazës.

Egjiptianët, të cilët deri më tani nuk ishin kujdesur asnjë pikë për Gazën dhe thjesht ishin ndërmjetës rajonalë, tani janë në hap me Biden dhe të gatshëm të marrin përgjegjësinë për të gjithë komunikimin midis Hamasit, Izraelit dhe Autoritetit Palestinez.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe Presidenti Palestinez Mahmoud Abbas takohen të martën në qytetin Ramallah të Bregut Perëndimor

 

Vizita e Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken në Izrael të Martën, megjithëse miqësore, ishte një tjetër shenjë se Uashingtoni po ndryshon qasjen e tij në rajon.

Administrata Amerikane ka arritur në përfundimin se Sh.B.A dhe Izraeli duhet të forcojnë Autoritetin Palestinez. Sepse ishte politika e kalbur e Izraelit për të forcuar Hamasin në mënyrë që të ndante Bregun Perëndimor nga Gaza që gati sa çoi në katastrofë dhe ngritjen e pushtetit të grupit terrorist në Ramallah.

Tani, pa asnjë kundërshtim të zëshëm nga Izraeli, amerikanët po ndryshojnë me delikatesë dhe me kujdes realitetin në terren.

 

PAsokohe, Nenpresident i SHBA, Joe Biden takim me Kryeministrin Benjamin Netanyahu, mars 2016

 

Edhe kështu, administrata nuk do të tërhiqet nga Iraku ose Siria, ajo do të vazhdojë të lejojë Izraelin të sulmojë objektivat iraniane në Siri dhe të vazhdojë të mbështesë lidhjet ngrohëse midis Izraelit dhe kombeve të moderuara Arabe.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu nuk do të ndryshojë politikën e saj të pranimit të sovranitetit marokenë mbi Saharën Perëndimore në mënyrë që të mos rrezikojë lidhjet diplomatike të sapo restauruara midis Jeruzalemit dhe Rabat.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu do të ndihmojnë Izraelin në rimbushjen e rezervave të armëve të zbrazura gjatë luftimeve në Gaza, duke përfshirë sistemin vendimtar të mbrojtjes nga raketat Iron Dome.

Izraeli në këmbim do të duhet të rreshtohet me interesat globale amerikane dhe të mësojë t’i besojë Biden.

Në pagëzimin e tij të parë me zjarr, presidenti demokrat provoi se ai është një mik besnik i Izraelit, pavarësisht se çfarë mendon për personin në zyrën e kryeministrit.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…