Pesë miliarderët që humbën 378 miliardë dollarë në 2022

Elon Musk ishte padyshim humbësi më i madh në 2022. Por ai nuk ishte i vetmi…


Nga Matt Durot, Forbes Staff

Në kulmin e flluskës dot-com në 1999, Bill Gates u bë personi i parë me vlerë 100 miliardë dollarë – një rekord që mbeti i paprekur deri në vitin 2017, kur u krahasua nga Jeff Bezos, i cili vetëm tre vjet më vonë u bë i pari që kaloi 200 dollarë. miliardë pikë, në gusht 2020. Nga fundi i vitit 2021, klubi prej 100 miliardë dollarësh kishte filluar të humbasë ajrin e tij ekskluziv, duke arritur në 10 anëtarë, asnjëri prej tyre më i pasur se Elon Musk, i cili vlerësohet se kishte 272 miliardë dollarë – 72 miliardë dollarë më shumë, se nënkampioni Bernard Arnault i konglomeratit francez të luksit LVMH.

Sot francezi ulet në krye të atij klubi, i cili është zvogëluar në shtatë. Ndërkohë, Musk ka pretenduar një tjetër titull të tijin: personi i parë që ka humbur më shumë se 100 miliardë dollarë në një vit të vetëm kalendarik. Musk e mbylli vitin 2022 me vlerë rreth 147 miliardë dollarë – një rënie rekord prej 125 miliardë dollarësh nga fundi i vitit 2021, pasi aksionet e Tesla ranë me 65% – pothuajse e gjithë kjo që kur Musk njoftoi blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh në Twitter në mes të prillit. Pasuria e tij ra me 10 miliardë dollarë të tjerë të martën në 137 miliardë dollarë, 183 miliardë dollarë më pak se kulmi i tij prej 320 miliardë dollarësh në nëntor 2021.

“Ka qenë një vit i kaosit që është shkaktuar nga vetja [për shkak të] katastrofës në Twitter,” thotë analisti i Wedbush, Dan Ives.

Por Musk nuk ishte i vetëm në një vit të tmerrshëm.

Në një vit shkatërrimi të paprecedentë të pasurisë, katër miliarderë të tjerë ranë me shuma rekord, ndërsa stoqet e teknologjisë ranë. Jeff Bezos i Amazon humbi 85 miliardë dollarë në vitin 2022, pasi aksionet e gjigantit të tij të tregtisë elektronike ranë me 50% – 17 pikë përqindjeje më keq se Nasdaq-i i teknologjisë së rëndë. Mark Zuckerberg i Meta Platforms (ish Facebook) ranë 77 miliardë dollarë, pasi aksionet e kompanisë së tij të mediave sociale ranë me 64%. Dhe bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, ndërkohë, secili ranë me afro 45 miliardë dollarë secila, pasi aksionet e kompanisë tani të njohur si Alphabet u fundosën me 39%.

Mos u ndjeni shumë keq për këta zotër të teknologjisë. Në fund të fundit, në vitet e tjera, ata ishin ndër fituesit më të mëdhenj të miliarderëve në rekord. Në të vërtetë, ata përbënin pesë nga dhjetë rritjet më të mëdha të pasurisë në vitin kalendarik në histori: Musk u hodh 129 miliardë dollarë në 2020 dhe 116 miliardë dollarë në 2021, Bezos u rrit me 75 miliardë dollarë në 2020, dhe Page dhe Brin u hodhën përkatësisht 46 miliardë dhe 44 miliardë dollarë, në vitin 2021. Siç thotë thënia e vjetër, vjen lehtë, ikën lehtë.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023