Izraeli bën histori, lëshon satelitin për eksperimente mjekësore në hapësirë

Izraeli nisi të mërkurën në mbrëmje një nano-satelit, Dido III, i prodhuar nga kompania izraelite SpacePharma dhe u bashkua me Qendrën Mjekësore Sheba të Izraelit, duke bërë historinë si një nga spitalet e para në botë që filloi një eksperiment mjekësor në hapësirë.

Kompania izraelite AID Genomics i ofron Shqipërisë testimin e Covid-19 në aeroporte

Kompania izraelite AID Genomics i ofron Shqipërisë bashkëpunim në ofrimin e teknologjisë për testimin e COVID-19, me anë të Laboratoreve PCR si dhe Testimit COVID-19 në aeroporte.

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të tetorit, njofton Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz.

BE i jep miliona euro startapit izraelit për të zhvilluar monitoruesin e frymëmarrjes

Startapi mjekësor izraelit, NanoVation, siguroi një grant prej 2.5 milion eurosh nga programi Horizon 2020 EIC Accelerator i Bashkimit Evropian, për të zhvilluar pajisjen e tyre më të mirë të monitorimit të frymëmarrjes. Përafërsisht 328 milion njerëz në të gjithë botën kategorizohen se vuajnë nga COPD. Shtetet e Bashkuara harxhojnë rreth 49 miliardë dollarë në vit për pacientët me COPD.

Hakerat sulmojnë OBSH, luftë kiberntike për të vjedhur info mbi kurat për COVID-19

Hakera elitarë u përpoqën të futeshin sistemet kompjuterikë të Organizatës Botërore të Shëndetit në fillim të këtij muaji. Në raste si ky tani, çdo informacion në lidhje me kurat, testet ose vaksinat në lidhje me koronavirusin do të ishte i paçmuar dhe përparësia e çdo organizate inteligjence të një vendi të prekur. Mijëra uebfaqe me temë koronavirus që janë krijuar çdo ditë, shumë prej tyre dukshëm me qëllim të keq, për të vjedhur para dhe informacione.

Shkencëtarët izraelitë: Brenda tri javësh kemi vaksinën kundër koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh izraelitë janë në prag të zhvillimit të vaksinës së parë kundër koronavirusit, sipas Ministrit të Shkencës dhe Teknologjisë së Izraelit, Ofir Akunis.

Kjo vaksinë izraelite mund të zgjidhë krizën e koronavirusit

Studiuesit në Izrael po vaksinojnë me sukses shpendët nga një virus që është shumë e ngjashëm me koronavirusin e ri, COVID-19. Testimi i sigurisë për njerëzit ka të ngjarë të fillojë brenda 90 ditëve, thonë ata.

Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit

Një set mjekësor diagnostikues, i shpejtë dhe i saktë për koronavirusin e ri, i njohur gjithashtu si COVID-19, u zhvillua nga kompania izraelite BATM Advanced. Kompleti është testuar nga laboratorë të shumtë dhe spitale që tani kanë verifikuar aftësinë e tij për të diagnostikuar COVID-19.

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus në Kinë, sipas shpikësit të saj, Dr. Eliezer Be’eri, shkruan gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post”.

Startapi izraelit Sonovia gjen zgjidhjen për ndalimin e përhapjes së koronavirusit

Për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit, startapi izraelit Sonovia Ltd. mund të dërgojë inde anti-patogjene në Kinë për të prodhuar maska për fytyrën, veshje spitalore dhe veshje mbrojtëse. Teknologjia bazohet në një proces sonokimik, një fenomen fizik i quajtur kavitacion, i zhvilluar në Universitetin Bar-Ilan në Izrael.