Mediat izraelite shkruajnë për dëbimin e spiunëve iranianë nga Shqipëria

Gazeta më e madhe izraelite, “Israel Hayom” shkruan se diplomatët iranianë u dëbuan për veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik, fraza e cila shpesh përdoret në rastet e spiunimit.


Shqipëria, e cila pret një kamp për mijëra anëtarë të një grupi disident të Iranit në mërgim, dëboi dy diplomatët iranianë të Mërkurën, më shumë se një vit pasi filloi ambasadorin iranian.

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj, identifikoi diplomatët në një deklaratë në mediat sociale si Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast. Ata u dëbuan për veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik, fraza e cila shpesh përdoret në rastet e spiunimit.

Dy përfaqësuesve të Republikës Islamike të Iranit u është kërkuar që të largohen menjëherë nga territori i Republikës së Shqipërisë”, tha Cakaj.

Në dhjetor 2018, Shqipëria dëboi ambasadorin e Iranit dhe një diplomat tjetër për “dëmtimin e sigurisë së saj kombëtare”. Irani tha në kohën kur Shqipëria kishte vepruar nën presionin e Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara.

Gjashtë vitet e fundit, Shqipëria anëtare e NATO-s, një aleat i SHBA-ve, ka organizuar një kamp për anëtarët e Organizatës Popullore Muxhahedinë të Iranit, e cila kundërshton pushtetarët fetarë të Iranit.

Grupi u zhvendos në Shqipëri nën një marrëveshje të arritur me mbështetjen e SHBA, pasi anëtarët e saj ishin sulmuar në bazën e tyre të mëparshme në Irak.

Prania e disidentëve ka qenë një burim i fërkimit të vazhdueshëm me Iranin. Mediat shqiptare raportuan gjerësisht komentet e Liderit Suprem të Iranit Ali Khamenei këtë muaj duke iu referuar Shqipërisë si “një vend i vogël, por i mbrapshtë evropian, ku elementet amerikane përputhen me tradhtarët iranianë dhe planifikojnë sulme kundër Republikës Islamike”.

Rreth 3,000 anëtarë të PMOI tani jetojnë në një kamp afër Durrësit, porti kryesor i Shqipërisë. Shqipëria tha që tetorin e kaluar kishte neutralizuar një numër sulmesh të planifikuara vitin e kaluar nga agjentët iranianë kundër disidentëve iranianë të mërguar.

Burimi: Gazeta izraelite “Israel Hayom

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.