Si Izraeli dhe SHBA bashkuan fuqitë mediatike dhe ushtarake për të parandaluar luftën

Presidenti amerikan Trump postoi në Twitter kërcënime kundër Iranit dhe nëndetëset amerikane dhe izraelite u raportuan të ishin në rrugën e tyre drejt Iranit.


Nga SETH J. FRANTZMAN, The Jerusalem Post

Java e tretë e dhjetorit 2020 duhet të hyjë në histori si një mësim se si vendet u përpoqën të kombinonin fuqinë ushtarake, teknologjinë dhe mesazhet përmes mediave për të parandaluar konfliktin.

Në sipërfaqe, kjo duket kundërvepruese.

Gjatë javës së fundit Presidenti i SHBA Donald Trump ka postuar në Twitter kërcënime kundër Iranit, Shefi i Shtabit të IDF Aviv Kochavi gjithashtu ka paralajmëruar Iranin dhe nëndetëset amerikane dhe izraelite u raportuan të ishin në rrugën e tyre për në afërsi të Iranit.

Për një person mesatar që shikon rajonin, përfundimi është i qartë: Ne jemi në prag të luftës. Sidoqoftë, e kundërta mund të jetë e vërtetë: Veprimet e ndërmarra në Uashington dhe Jeruzalem kanë për qëllim parandalimin e konfliktit.

Se si erdhi e gjithë kjo është komplekse.

Marrëdhëniet Iran-SHBA janë shënuar nga tensione në rritje gjatë disa viteve të fundit. Irani vazhdon të përpiqet të sfidojë SHBA dhe kërkon të heqë forcat e SHBA nga Iraku. Administrata Trump u largua nga Marrëveshja e Iranit në 2018 dhe ka kërkuar të përdorë sanksione për të izoluar dhe varfëruar regjimin. Ai gjithashtu kërkoi të sanksionojë aleatët iranianë dhe të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me trafikimin e armëve të Iranit për rebelët Houthi në Jemen dhe për Hezbollahun në Liban. Kjo do të thotë që marina amerikane kapi disa anije duke lëvizur armë në Houthis, dhe SH.B.A. madje themeloi “kopshtin zoologjik” në Uashington për të treguar armët iraniane si raketa balistike dhe dronët që u përdorën për të sulmuar Arabinë Saudite.

Tensionet u rritën në maj të vitit 2019. Milicët irakianë të mbështetur nga Irani filluan të gjuanin me raketa forcat amerikane në Irak dhe gjithashtu në Arabinë Saudite. Irani minoi anije në Gjirin e Omanit. Ai kërcënoi të mbyllte ngushticën e Hormuz dhe ka vazhduar të tregojë raketa të reja, një satelit ushtarak, dronë dhe armë detare. Ai gjithashtu vazhdon të “fundosë” një maket të një transportuesi amerikan dhe duke ngacmuar anijet e SHBA në Gjirin Persik. Në shtator 2019 Irani përdori dronë dhe raketa lundrimi për të sulmuar Arabinë Saudite.

Në Irak, Irani fuqizoi Hashd al-Shaabi, kryesisht milici shiite që janë pjesë e forcave të sigurimit të Irakut, për të goditur objektet e SHBA. Një kontraktor amerikan u vra në dhjetor 2019 dhe tre anëtarë të koalicionit të udhëhequr nga SH.B.A. në mars 2020.

Shtetet e Bashkuara kryen sulme ajrore si përgjigje. Doktrina Trump ka theksuar se SHBA-ja do të reagojë nëse ushtarët amerikanë dëmtohen. SH.B.A. vrau gjithashtu kreun e Forcës Quds të IRGC Qasem Soleimani dhe udhëheqësin e milicisë Irakiane Abu Mahdi al-Muhandis.

Irani është zotuar të hakmerret. Irani hapi raketa balistike në bazën ajrore Ain al-Asad në Irak dhe në Erbil në janar 2020. Ai gjithashtu kishte milicët e tij të qëllonin me dhjetëra 107 mm. Katyushas në objektet e SHBA në Irak, veçanërisht ambasada në Bagdad.

SHBA tani ka paralajmëruar dy herë se do të mbyllë ambasadën si parathënie e sulmeve ajrore.

E gjithë kjo na sjell në 23 dhjetor 2020. “Ambasada jonë në Bagdad u godit të Dielën nga disa raketa. Tre raketa nuk arritën të lëshohen. Merrni me mend se nga ishin: IRANI. Tani ne dëgjojmë biseda të sulmeve shtesë kundër amerikanëve në Irak ”, shkroi Trump. “Disa këshilla miqësore shëndetësore për Iranin: Nëse një amerikan vritet, unë do ta konsideroj Iranin përgjegjës. Mendojeni mirë ”.

Shtetet e Bashkuara e kanë thënë këtë më parë, në 2018, pas ngacmimit të Konsullatës Amerikane në Basra dhe në 2019 dhe më herët në 2020. Trump ka paralajmëruar anijet e shpejta iraniane IRGC në Gjirin Persik se ato do të fundosen nëse sulmojnë anijet amerikane.

Pasi droni 180 US $ Global Hawk u rrëzua nga mbrojtja ajrore e 3-të Khordad e Iranit në qershor 2020, Trump erdhi afër goditjes së Iranit. Ai ndaloi në minutën e fundit sepse asnjë amerikan nuk ishte vrarë. Ai kundërshton luftën me Iranin dhe tallet me ish-këshilltarin e sigurimit kombëtar John Bolton për të qenë një skifter me Iranin.

Paralajmërimi i Trump në 23 dhjetor ishte të mbante Iranin nga goditja ndaj amerikanëve kur mbërrin përvjetori i vdekjes së Soleimani. Irani ka suvatuar Irakun me postera dëshmorë të Soleimani. Tensionet janë të larta. SH.B.A.-të kanë dërguar USS Georgia, një nëndetëse të madhe me raketa të drejtuara, në rajon. Në nëntor, SHBA-ja dërgoi B-52 përsëri në Lindjen e Mesme.

“Ne po dëgjojmë gjithnjë e më shumë kërcënime kundër Izraelit që vijnë nga Irani,” tha Kochavi më 21 dhjetor. Ai tha se Irani do të paguante një çmim të rëndë për çdo sulm. Raportet thanë se një nëndetëse izraelite ishte gjithashtu në rrugën drejt Iranit, përmes Kanalit të Suezit, si një lloj paralajmërimi.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit janë të ngjashme me tensionet SHBA-Iran.

Izraeli kishte kryer 1.000 sulme ajrore në objektivat iraniane, sipas një interviste të janarit 2019. Kjo ishte shumë më tepër se në vitin 2016. Në vitin 2017 Izraeli përdori sistemin e tij “Arrow” për herë të parë për të ndaluar një raketë iraniane S-200. Në vitin 2018 Sling of David u përdor për herë të parë.

Irani ka qëlluar salvos nga Siria. Irani u përpoq të zhvendoste sistemin e 3-të Khordad në Siri në Prill 2018 dhe fluturoi me një dron në hapësirën ajrore të Izraelit në Shkurt 2018. Ai ka trafikuar armë përmes Irakut në Siri, duke përfshirë raketa balistike. Ajo ka ndërtuar tunele në bazën e Imam Aliut në Albukamal.

Për më tepër tensionet me Hezbollahun janë rritur. Në vjeshtën e vitit 2019, Izraeli zbuloi tunelet e Hezbollahut dhe tensionet u ngritën përsëri në korrik 2020 kur Hezbollah pretendoi se Izraeli vrau një nga anëtarët e tij në Siri.

Izraeli ka paralajmëruar Iranin, gjithnjë e më shumë që nga dhjetori 2018, të mos vendoset në Siri. Irani nuk ka dëgjuar, por tërhoqi dhjetra anëtarë të IRGC nga Siria. Kur inxhinieri bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh u vra në nëntor, Irani u zotua për hakmarrje. Ai gjithashtu u zotua të gjurmonte ata që ishin përgjegjës për sabotimin e korrikut 2020 në objektin e saj bërthamor Natanz.

Kjo është ajo që krijoi mesazhet e kësaj jave nga Izraeli dhe SHBA.

Irani nuk dëshiron një konflikt në prag të administratës së Biden. Ajo e di që administrata e re e SHBA ka lënë të kuptohet për një kthim në marrëveshjen e Iranit dhe angazhimin me Iranin. Teherani nuk ka asnjë arsye për të djegur ato ura.

Ai dëshiron të tregojë se mund të godasë SHBA në Irak. Por ministria e saj e jashtme dhe udhëheqësit e milicive irakiane, të tilla si Qais Khazali, pretendojnë se ata nuk sulmuan Ambasadën e SHBA të Dielën.

Kjo është vallëzimi i mesazheve midis Uashingtonit, Teheranit dhe Jeruzalemit. Pyetja është se kur muzika do të ndalet.

Burimi: The Jerusalem Post

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar