Doni ndihmën e Google Duplex për një takim me parukieren, ideja gjeniale ishte dy izraelitëve

Sistemi, i zhvilluar nga Yaniv Leviathan dhe Yossi Matias, e bën përvojën e bisedës sa më të natyrshme që të jetë e mundur, duke i lejuar njerëzit të flasin normalisht

Kompania izraelite shpik pajisjen për dhimbjet e shpinës, tregu është 50 mld USD

Pjesa e poshtme e shpinës vlerësohet si shkaku më i madh i dhimbjes kronike. Statistika tregojnë se ajo përbën 27% të raporteve të dhimbjeve kronike. Për më tepër, 77% e njerëzve me dhimbje kronike ndihen në depresion si rezultat.

Inteligjenca artificiale, Izraeli zhvillon softuerin që zbulon qelizat kanceroze me anë të imazhit

Nucleai, një startup izraelit me qendër në Tel Aviv, që përdor teknologjinë e inteligjencës artificiale, për të diagnostikuar anomalitë e indeve, duke zbuluar qelizat kanceroze dhe sëmundjet e tjera.

Lajm i mirë për diabetikët, softueri izraelit analizon nivelin e glukozës

DreaMed Dibabetes, me qendër në Petah Tikva, ka zhvilluar një  softuer, që ndihmon doktorët të përdorin njohuritë që vijnë nga makinat për t’u kujdesur më profesionalisht për pacientët e tyre me diabetin e tipi A, përmes të dhënave që shfaqen në monitor.

Izraeli prodhon fashon që ndalon rrjedhjen e gjakut brenda pak sekondave

Fashoja WoundClot bëri bujë ndërkombëtare në 2016, kur kompania mjekësore izraelite prapa saj, Core Scientific Creations (CSC), e hodhi në treg atë.. CSC tani e shet WoundClot dhe furnitura të tjera mjekësore te distrubutorët e 32 vendeve përfshirë Italinë, Francën, Britaninë, Polonisë, Rumaninë, Indinë, etj.

Shkencëtarët izraelitë zbulojnë mbrojtjen kundër malaries, 500 mijë veta vdesin çdo vit

Rreth gjysma e popullsisë në botë është në rrezik të kontraktimit të malaries, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe mbi 200 milionë raste të malaries u zbuluan vetëm vitin e kaluar.

Ky robot i shpikur në Izrael bën “punën e pistë”, Toibot pastron tualetin

Në Izrael dallohen për fantazinë e tyre, por këtu flasim për ato teknologjike. Nuk mund të mungonte kurrsesi edhe ky robot, i destinuar për të pastruar tualetin, apo “punën e pistë” në banjë, duke pastruar dhe dezinfektuar atë. Është kompania izraelite, Toibot, që ka ndërtuar këtë robot. Ajo është themeluar nga dy sipërmarrës: David Alush dhe Daniel Tokarev.

Top 10 shpikjet izraelite, nga Netafim tek USB – nga Waze te Viber

Izraeli është atdheu i shumë shpikjeve, që përdoren nga të gjithë në jetën e përditshme. Ka shumë lista “Top 10”, dhe gjithkush mund të ndërtojë një listë të tijën, pasi janë qindra shpikje gjatë dekadave të fundit

SafeSed, nga Izraeli vjen pajisja që garanton pacientin gjatë anestezisë

Kompania BreatheVision ka prodhuar SafeSed, një pajisje  që mund të vishet e që duket si një rrip electroencephalogram. Kryerja e mpirjes për një operacion ndonjëherë mund të jetë më e rrezikshme sesa vetë procedura kirurgjikale.

Hera e parë në botë: Izraeli bën transplantin e kockës së rritur në laborator

Për herë të parë në botë: një izraelit merr transplantin e kockave të rritur në laborator. Një transplantim i rrallë i eshtrave u krye te një burrë izraelit në Qendrën Mjekësore Emek në Afula.